مجموعه باغ فرهنگ

مجموعه باغ فرهنگ


معرفی مجموعه

«باغ فرهنگ» جایی برای محصولات فرهنگی و مذهبی کودک   و نوجوان

مجموعه «باغ فرهنگ» با مدیریت امیررضا ماندگار از سال1395 در زمینه محصولات و صنایع فرهنگی در سه بخش بازی‌ و محصولات مذهبي ، آموزش بازی‌ محور مفاهيم فرهنگي در قالب بازی‌کار و نوشت‌افزار ايراني اسلامي براي رده سني كودك و نوجوان فعالیت خود را آغاز کرده است.

«باغ فرهنگ» با دغدغه خلاءهای موضوعات و کالاهای فرهنگی سرفصل‌هایش را تعریف کرده، زیرا تیم موسس آن با بررسی بازار فرهنگی موجود به این باور رسیدند و تصمیم به تولید محصولاتی با یک پیوست فرهنگی و مذهبی گرفتند. آنها با همین نگاه به سوی بازار هاي مختلف از جمله چرم و همچنین چوب و معرق و لیزر رفتند و با تولید محصولات چرمی مانند دستبند، گیره روسری، کیف و... تا تندیس‌ها، المان‌ها، تابلوهاي مناسبتي فعاليت داشته اند. و اصل را بر این  بنا گذاشتند که کارکردهای دین و مذهب در زندگی روزمره مردم بیشتر دیده شود. بعد از گذشت 2 سال فعاليت در اين حوزه و مطالعه بازار و فرهنگ به این نتیجه رسیدند که حوزه کودک و نوجوان با توجه به اینکه تربیت پایه‌ای و آموزش از در اين دوره اتفاق می‌افتد، فضای بسیار مناسب‌تری برای کار فرهنگی مي باشد. از این رو با پیگیری و مشاهده مجموعه‌ای از تجربیات انجام گرفته در این زمینه و بررسی نقاط ضعف و قوت آن‌ها به تولید بازی‌ها، محصولات فرهنگی و مذهبی کودک و نوجوان روی آوردند.

در این زمینه، بازی «پيام رسان» با استفاده از الگوريتم هاي بازي سازي و برگرفته از خطبه غدير  به بازار عرضه شد که با استقبال مناسبی روبه‌رو شد و تاکنون بیش از 10هزار از این بازی به فروش رسیده است.

این مجموعه در زمینه محصولات فرهنگي، با سه رویکرد سوغات زائر، مناسبت‌های مذهبی و مخاطبان خاص مانند جشن‌های تکلیف و اردوهای راهیان نور و... تولیدات خود را به بازار عرضه کرده‌اند.

در حوزه سوغات زائر با تولید بازی‎ و نوشت افزار تخته وایت‌برد بازي دار توليد و عرضه كرده اند ، همچنین بازی فكري «معمار حرم» برگرفته از داستان شیخ بهایی در معماري حرم که یک بازی دورهمی خانوادگی است به بازار عرضه شده است و تاکنون 4هزار بسته از این بازی به فروش رسیده است.

همچنین با تولید انواع پازل، نشان سینه و بسته‌های کودک ، پرچم هاي كودكانه که در حرم رضوی نیز توزیع می‌شود فعالیت خود را توسعه داده‌اند.

دو بسته با موضوع حجاب در قالب برگزاری جشن‌های تکلیف و بسته‌های محتوایی و هدایای آن همچون دستبند، و ملزومات حجاب، بسته‌های جانماز و دفترچه هاي متفاوت نیز از دیگر محصولات در اين حوزه مي باشد، همچنین یک کتابِ بازی و بازی‌ای با نام «گوهرشاد» با موضوع حجاب ، برگرفته از قيام گوهرشاد در دست توليد در اين حوزه مي باشد.

در زمینه آموزش‌های بازی‌محور، تولید این‌گونه بازی‌ها را در موسسه‌ای به‌نام «عصر نوآوری و خلاقیت» دنبال می‌کنند که بر این اساس بيش از 20  بازی آماده اجرا با موضوع سیر آموزش نماز یا ضرورت دین آماده ارائه مي باشد.

بازی‌کارها، بازی‌های عملیاتی و جمعي هستند که این تیم با میزبانی یا اجرای اردوهای مختلف دانش‌آموزی و دانشجویی مانند اردوهای دختران کمیته امداد با بيش از 20000 مخاطب تاکنون ارائه کرده است.

در گام بعدی، طراحی بازی‌کارهای موضوعي در دستور کار  اين تیم قرار گرفته است، که بازی‌کار «تا قله» با موضوع دستاورد هاي انقلاب اسلامي برای مجموعه مدارس بعثت نخستین فعالیت در این زمینه بوده است. پس از آن بازی‌کار «قهرمان من» با موضوع حاج‌قاسم، بازی‌کار «اسکلت» با موضوع ضرورت دین و «لیموشیرین» با محتوای نماز، تولید و عرضه شده است.

«باغ فرهنگ» در زمینه نوشت‌افزار نیز با تولید کیف، نوشت‌افزار و دفترهایی با عنوان «میثاق» با المان‌های فرهنگی، مذهبی، مناسبت‌ها و نیز قهرمانانی مانند شهدا و حاج‌قاسم فعالیت کرده است.   

تیم «باغ فرهنگ» از چالش‌های مسیری که تاکنون طی کرده است و همچنین پیش روی خود دارند، از نبود دغدغه فرهنگی می‌داند و این بازار را بکر و مظلوم می‌خواند؛ به‌گونه‌ای که حتی با ارائه ایده برای تولید محصولات فرهنگی، تولیدکنندگان به این مهم نمی‌پردازند که سبب می‌شود با تصور مخاطب‌پذیر بودن همان محصولات اندک موجود در بازار، ظرفیت پیشرفت و ارتقاء سطح کیفی محصولات به‌گونه‌ای که درخور ارائه در کشورهای اسلامی باشند از میان می‌رود. از سوی دیگر در بازار محصولات فرهنگی چالشی باعنوان انتقال مستقیم یا غیرمستقیم اهداف به مخاطب نیز مطرح است که کشش بازار این موضوع را برای مجموعه‎های فرهنگی تعیین می‌کند.

این تیم برای ارائه محتوا یا بسته‌ای به «هم‌افزا» جذابیت‌ها، روش بازی‌ها و نیز تجربیات موفقیت‌ها و ناکامی‌های خود را در اختیار خواهند گذاشت.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، مصلی 1 - پلاک 42

تلفن ثابت: 05133666093

تلفن همراه: 09124716462

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401