تشکل دیده بان شفافیت

تشکل دیده بان شفافیت


معرفی مجموعه

«دیده‌بان شفافیت و عدالت» جایی برای شفافیت آفرینی

 

«دیده‌بان شفافیت و عدالت» مجموعه‌ای مردم‌نهاد به مدیرعاملی دکتر احمد توکلی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی است که اساسنامه آن شهریور 95 تدوین و در مهرماه همان سال مجوز فعالیتش در خراسان‌رضوی صادر شد. سیاست‌های کشوری و استانی دیده‌بان شفافیت به‌گونه‌ای بوده است که در کنار فعالیت موسسه، تعدادی سمن که می‌توانند در کنار هم قرار بگیرند، نیز تعریف شده است که فعالیت خود را به موازات اقدامات موسسه آغاز کرده‌اند.

به گفته علی سهیلی، مدیرموسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت خراسان‌رضوی، دیده‌بان، شفافیت را لازمه مقابله با فساد می‌داند و فلسفه وجودی آن این است که اگر در مدیریت سازمان‌ها و تصمیم‌گیری‌ها شفافیت وجود داشته باشد، از بروز بسیاری از مفاسد و مشکلات در فرآیند مسائل اداری و اقتصادی پیشگیری خواهد شد. بر اساس این باور، بخشی از فعالیت‌های موسسه در راستای ایجاد شفافیت و بخش دیگر مربوط به عدالت‌خواهی و پیگیری تخلفاتی که در کشور اتفاق می‌افتد، می‌شود.

موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت هدفش کشف حقیقت و احقاق حق در پرونده‌هایی است که عامه مردم قدرت پیگیری و برخورد با آن را ندارند. این درحالی است که سایت خبری – تحلیلی «الف» نیز همراه همیشگی این موسسه است، به‌گونه‌ای که می‌توان از آن به‌عنوان یک بازوی اصلی دیده‌بانی یاد کرد و خوشبختانه در حوزه رسانه توانسته خلآ بسیاری از تشکل‌ها و فعالیت‌های سمن‌ها را پُر کند.

با گذشت شش سال از آغاز فعالیت موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت و دستاوردهایی که برای مقابله با فساد و تخلف‌های سازمانی با پیگیری‌های این موسسه و سمن شفافیت حاصل شده است، اکنون جلب اعتماد عمومی یکی از مهمترین سرمایه‌های فعالان در این حوزه محسوب می‌شود تا آنجاکه در بسیاری موارد، مردم خودشان به سراغ دیده‌بان رفته و خواستار به نتیجه رساندن موضوع مورد شکایتشان شده‌اند.

نکته حایزاهمیت در این میان این است که موسسه و سمن شفافیت به‌دور از هرگونه جناح‌بندی و طرفداری از فرد یا گروه خاصی تنها به‌دنبال احقاق حق بوده و به همین دلیل توانسته جای خود را در میان مردم باز کند. یکی از مهمترین پرونده‌هایی که به تازگی با پیگیری دیده‌بان شفافیت به نتیجه رسید، «انتقال فرزندان اساتید هیئت علمی به دانشگاه‌های برتر و تغییر رشته به رشته‌های بالاتر» است که برای همیشه از قانون جابه‌جایی‌ها رخت بست!

یکی از مهمترین مواردی که موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت استان در مدت اخیر در دستور کار قرار داده است، پرونده «صندوق مصرف تعاونی فرهنگیان» است که همچون کلاف سردرگم در میان ادارات و سازمان‌های مرتکب تخلف هنوز به نتیجه خاصی نرسیده اما اقدامات خوبی برای گره‌‌گشایی از پرونده صورت گرفته است.

یکی از ویژگی‌های مهم پرونده‌هایی که موسسه دیده‌بان شفافیت پیگیری آن را برعهده می‌گیرد، این است که چند دستگاه و سازمان در یک تخلف و فساد بزرگ دست داشته باشند. نمونه آن ورود غیرقانونی خودروهای وارداتی است که چند دستگاه دولتی در آن دست داشتند.

چندی پیش دیده‌بان شفافیت، پیشنهاد داد که مزایا و حقوق مدیران شهرداری مشهد در سامانه فاش قرار گیرد. موضوع در صحن علنی شورای شهر مطرح شد و رأی گرفت. پیگیری‌ها برای نتیجه نهایی برای شفافیت ادامه دارد.

 

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: این مجموعه آدرس ثابتی ندارد.

تلفن همراه: 09151002830

وب سایت : http://daad.ir

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401