مسجد امام خمینی (ره) نوجوانان برتر

مسجد امام خمینی (ره) نوجوانان برتر


معرفی مجموعه

«مسابقه نوجوانان برتر» طرحی برای رقابت و رفاقت در مساجد

 

«مسابقه نوجوانان برتر» که پس از 4 دوره برگزاری، در آستانه برگزاری دوره پنجم است و مجریان آن توقع دارند با حضور بیش از 100 گروه مسجدی شرکت کننده برگزار شود، در ابتدا از یک ایده ساده و در جلسه هیات امنای مسجد امام خمینی (ره) منطقه کوشش مشهد شکل گرفته‌است.

آن‌گونه که سید محمدحسن وزیری فرد می­گوید، ایده اولیه این کار در سال 1395 و از یک جلسه هیات امنای مسجد آغاز شده و در آن، طرح اولیه برای برگزاری یک مسابقه ارائه شده ­است. در این طرح، برگزاری مسابقه­ های در سطح مساجد در نظر گرفته­ شده که شامل برخی بازی­های رایج شامل PS، تنیس روی میز و دارت بوده که در نهایت در بین 3 تیم 5 نفره از 3 مسجد شکل می­گیرد.

مجریان این ایده در سال­های بعد به این موضوع فکر می­کنند که در برگزاری این مسابقات، به جای صرف پرداختن به یک فعالیت ورزشی یا بازی گروهی، به دیگر ابعاد شخصیتی مخاطب و رشد او توجه بیشتری داشته ­باشند. لذا با اولویت قرار دادن سه رکن مهم تحصیل، تهذیب و ورزش که مورد تاکید رهبر انقلاب اسلامی نیز بوده و هست، تغییراتی در محتوای این مسابقات ایجاد می­ کنند و در سال 1396 و دوره دوم برگزاری این مسابقات، عناوین مسابقات را در حوزه تهذیب در موضوع قرآن، در زمینه تحصیل با روش تدریس ریاضیات با عنوان «معلم شو» و در حوزه ورزش در قالب مسابقه فوتسال تعریف می­کنند.

در این سال با مختصر رشد کمی نسبت به سال نخست، 6 تیم 7 نفره در این مسابقات شرکت می­کنند.

این روند در سال 1397 و سال سوم برگزاری مسابقات ادامه می­یابد که در آن 12 تیم 7 نفره در 6 رشته قرآن، مداحی و ذکر اهل بیت (ع)، «معلم شو» علوم، «معلم شو» ریاضی، والیبال و تنیس روی میز به رقابت می­پردازند و پس از یک وقفه 2 ساله، دوره چهارم این مسابقات سال 1400 در 10 زمینه «معلم شو» ریاضی یا علوم (به صورت انتخابی)، قرآن، مداحی، سخنرانی، تئاتر،  ارائه رسانه ای، فوتسال و تیراندازی برگزار می­شود که در آن 24 تیم 10 نفره حضور پیدا می­کنند و مسابقات از سطح محلی به تیم های سایر مساجد محلات دیگر شهر نیز گسترش پیدا می‌کند.

از جمله نکات مهم در برگزاری این مسابقات، این بوده که به جای تمرکز برگزاری مسابقات در یک مسجد، هر مسجد به فراخور امکاناتی که می توانسته فراهم کند، اجرای یکی از این مسابقات را عهده دار شده‌است و در حقیقت این مسابقات به همه مساجد مجری و شرکت‌کننده تعلق پیدا کرده‌است. ضمن این‌که این مسابقات جنبه های مختلف فرهنگی، هنری و علمی را نیز در بر داشته و از همین رو، در انتخاب تیم های شرکت کننده در مسابقات، این نکته در نظر گرفته شده که تخصص‌های متفاوت برای حضور در ابعاد مختلف مسابقات مد نظر باشد. از سوی دیگر، این توقع نیز در برگزار کنندگان مسابقات ایجاد شده که این مسابقات در سال جاری در همان 10 زمینه و رشته سال گذشته، اما این‌بار با حضور حداقل 100 تیم برگزار شود و عزم خود را برای این موضوع جزم کرده‌اند.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، فدائیان اسلام9، مسجد امام خمینی (ره)

تلفن ثابت: 05138538011

تلفن همراه: 09388483834

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401