موسسه فرهنگی ازدواج آسان

موسسه فرهنگی ازدواج آسان


معرفی مجموعه

«ستاد ازدواج آسان» یاری برای ازدواج بی‌دردسر جوانان

 

«ستاد ازدواج آسان» در سال 1395 توسط بانوان فعال در حوزه امور خیریه مربوط به ازدواج در محله راه‌آهن بخصوص حمیده پایه‌رنج، آغاز به کار کرد. این مجموعه از دورهم جمع کردن ظرفیت‌های محلی تشکیل شد و در ابتدای کار برای انجام امور مربوط به ازدواج جوانان، 10 کارگروه تعریف شد. این مجموعه با فعالیت‌های مختلف تلاش دارد تا شعار خود را که «ازدواج آگاهانه، به هنگام و آسان» است تحقق بخشد.

برای شروع فعالیت ستاد ازدواج آسان محله راه‌آهن، کارگروه واسطه‌گری شروع به شناسایی جوانان با شرایط ازدواج کرده است. حاصل این شناسایی و واسطه‌گری تاکنون منجر به ثبت 4هزار ازدواج آسان در سطح محله و شهر و حتی کشور شده است.

تشویق به ازدواج، یکی دیگر از کارگروه‌های فعال این ستاد است. در این کارگروه زوج‌هایی که سه اصل مهریه کم، جشن ساده و فرزندآوری را رعایت کنند بعد از مدت کوتاهی با حمایت این مجموعه و تقدیم هدایایی موردتشویق قرار می‌گیرند. تاکنون 76 زوج در این کارگروه موردتقدیر قرار گرفته‌اند.

تهیه جهیزیه یکی دیگر از بخش‌های فعال ستاد ازدواج آسان است که در کارگروه جهیزیه کار خود را پیش‌ می‌برد، اعضای این کارگروه بعد از معرفی افراد نیازمند، شناسایی این افراد را انجام می‌دهند و در صورتی که واجد شرایط کمک‌رسانی باشند برای آن‌ها جهیزیه تهیه و ارسال می‌شود. علاوه بر این زوج‌هایی که جهیزیه را دریافت می‌کنند در 10 جلسه آموزشی مهارت‌های زندگی هم حاضر می‌شوند. تاکنون 232 زوج از جهیزیه‌های اهدایی این ستاد بهره‌مند شده‌اند.

یکی از اقدامات مهمی که توسط ستاد انجام شده‌ است کمک به جوانان در قالب کارگروه تشریفات است. در این بخش تمام ظرفیت‌های محلی که برای مراسم ازدواج و آغاز زندگی مشترک لازم هستند شناسایی شده‌اند تا در امر ازدواج آسان با مجموعه همراهی کنند. در این قسمت زوج‌ها به مراکز شیرینی‌فروشی، گل‌فروشی، مزون لباس عروس و ... معرفی می‌شوند تا خدمات را با پایین‌ترین قیمت ممکن دریافت کنند.

کمک به حل مشکلاتی مالی در قالب قرض‌الحسنه از دیگر اقدامات مهم ستاد ازدواج آسان محله راه‌آهن است. در این راستا صندوق قرض‌الحسنه امام حسن مجتبی(ع) در قالب کارگروه قرض‌الحسنه ایجاد شده است که در ابتدای زندگی مشترک جوانان در حد بضاعت مجموعه به این افراد وام قرض‌الحسنه اهدا می‌کند.

ایجاد بستر شغلی و کارآفرینی برای جوانان یکی دیگر از زمینه‌های فعالیت ستاد ازدواج آسان است. در این دوره مربی‌های هنری به مجموعه دعوت می‎‌شوند تا با آموزش‌هایی، جوانان را در زمینه تولیدات مختلف صنایع دستی توانمند کنند و در ادامه برای آن‌های بازار فروش کالا را مهیا کنند.

مشاوره برای زوجین، کار مثبتی است که توسط مجموعه انجام می‌شود. مشاوره قبل از ازدواج آغاز می‌شود و بعد از ازدواج هم در صورت نیاز زوجین ادامه دارد. در این زمینه کلاس‌های مشاوره به صورت فردی و گروهی با دوره‌های آئین همسرداری و مهارت‌های زندگی برگزار می‌شود.

ستاد ازدواج آسان، پس از ازدواج هم زوج‌های خود را رها نمی‌کند. به این ترتیب علاوه بر مشاوره بعد از ازدواج، این مجموعه زوجین را در خرید سیسمونی یا مشکلات بزرگ شخصی به خصوص کمبودهای مالی همراهی می‌کند.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

کاتالوگ ها

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، چهارراه راه آهن، کامیاب44، پلاک154

تلفن همراه: 09397082540

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401