اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی

اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی


معرفی مجموعه

تسهیل فرآیندهای اخذ مجوز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها

 

یکی از چالش‌ها در زمینه فعالیت مجموعه‌های فرهنگی، عدم اهتمام این مجموعه‌ها نسبت به اخذ مجوزهای رسمی از سوی نهادهای متولی است. حال آنکه با اخذ مجوزهای لازم، می‌توانند علاوه بر انجام فعالیت‌های فرهنگی مشخص در چارچوب قانون، نسبت به جلب حمایت‌های قانونی نهادها نیز بیشتر امیدوار باشند و از سوی دیگر، ارزیابی فعالیت‌های قانونی و نیز امکان هم‌افزایی این فعالیت‌ها با سایر مجموعه‌هایی که نسبت به اینگونه فعالیت‌ها مبادرت می‌ورزند نیز بیشتر فراهم می‌شود.

به نظر می‌رسد که یکی از دلایل عدم اهتمام مجموعه‌ها نسبت به اخذ مجوز، فرآیند طولانی اخذ این مجوزها در گذشته بوده که می‌بایست مدت زمان زیادی را برای این موضوع مصرف می‌کردند و همین کار هم انگیزه اعضای مجموعه‌ها را برای اخذ مجوز کاهش می‌داد. اما آنگونه که فاطمه هنرمندی، مدیر حوزه صدور مجوز موسسات فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی می‌گوید، فرآیند طولانی و فرسایشی گاه چندین ساله اخذ مجوز فعالیت مجموعه‌های فرهنگی، حتی در مورد موسسات فرهنگی چندمنظوره نیز تسهیل شده است و این مجموعه‌ها طی مدت زمان کمتر از 6 ماه می‌توانند مجوز رسمی فعالیت‌های خود را دریافت کنند.

درحال حاضر پرونده‌های مراجعان به حوزه اخذ مجوز، همزمان با مراحل اولیه تشکیل پرونده، برای اخذ استعلام‌های لازم به مجموعه‌های ذیربط ارائه می‌شود تا زمان این فرآیند کوتاه‌تر شود.

بد نیست بدانید که فرآیند اخذ مجوزهای موسسات فرهنگی تک منظوره با معرفی دو نفر با تحصیلات مرتبط با موضوع فعالیت موسسه به عنوان موسس آغاز می‌شود که در صورت غیرمرتبط بودن تحصیلات افراد معرفی شده، سوابق فعالیت در زمینه مورد درخواست نیز می‌تواند جایگزین گزینه تحصیلات مرتبط باشد تا کارآمدی افراد را در آن زمینه فعالیت، محرز کند.

در ادامه و پس از بررسی کارشناس حقوقی، این افراد به حوزه ثبت شرکت‌ها معرفی می‌شوند و پس از اعلام آگهی تاسیس در روزنامه رسمی و تایید اساسنامه ممهور به مهر ثبت شرکت‌ها و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، پروانه فعالیت موسسات در راستای فعالیت مشخص شده در درخواست اولیه، صادر می‌شود. این مجوزها در گام اول با اعتبار یک ساله صادر شده و اعتبار آن تا 4 سال تمدید می‌شود.

البته این نکته باید مورد توجه باشد که مجوزهای موسسات فرهنگی تک منظوره در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و مجوزهای موسسات فرهنگی چندمنظوره در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌شود. ضمن اینکه این موسسات در قالب ثبت شرکت‌ها نیز به ثبت می‌رسند تا جنبه‌های حقوقی لازم نیز در فعالیت‌های این موسسات صورت گیرد.

ناگفته نماند که همچنان چالش‌هایی در زمینه فرآیند اخذ مجوزهای نشریات وجود دارد که نیاز است نسبت به برخی از اصلاح فرآیندها و تسهیل در روند صدور مجوز در این زمینه نیز بازنگری‌هایی انجام شود.

ویدیو ها

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: خیابان بهار 27 - اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی.

تلفن ثابت: 05138594001

وب سایت : https://khrz.farhang.gov.ir

رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401