موسسه فطرس مدیا

موسسه فطرس مدیا


معرفی مجموعه

معرفی مجموعه
«فُطرس مدیا» رسانه‌ای اختصاصی برای نشر معارف شیعی

تصمیم اولیه شگل‌گیری مجموعه «فُطرس مدیا» در سال 2008 میلادی توسط تعدادی جوان شیعه و در شهر نجف اشرف گرفته‌شد. این جوانان تصمیم گرفتند رسانه‌ای برای شیعه ایجاد کنند و این آغاز کار بود. مدتی بعد در شهر قم، مرکزی با عنوان «مرکز مطالعات – رسانه‌ای فطرس مدیا» راه‌اندازی شد. در ادامه راه، ساخت کلیپ‌های مستند در ارتباط با شیعه در این مرکز آغاز شد که نخستین آن، کلیپ حسن شحاته بود. ساخت کلیپ‌های مستند توسط این مجموعه از آن زمان تا کنون ادامه یافته و مستنداتی از قبیل ترور یک نجیب‌زاده در ارتباط با شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام)، دست نوشته گوته برای نجف در ارتباط با دست نوشته‌های یوهان گوته فیلسوف آلمانی درباره امیرالمومنین (علیه السلام)، سیمین هم منتظر بود در ارتباط با آخرین کتاب سیمین دانشور با عنوان کوه سرگردان که از انتظارش برای امام زمان گفته بود، فاطمیه در کلیسا، آخرین خاطره با هولستر و 32 عنوان مستند بلند دیگر نیز در این مرکز تولید شده‌است. ضمن اینکه پویش‌هایی از قبیل اینجا حرم بقیع است، نگوییم قبرستان بقیع!، نیز توسط همین مجموعه راه‌اندازی شده‌است. این نکته قابل توجه است که مجموع بازدیدهای فرس مدیا در شبکه اجتماعی اینستاگرام تنها در سال 1401 به صورت میانگین به 28 میلیون بازدید رسیده‌است. ضمن این که در یوتیوب، آپارات، فیسبوک، تلگرام و ایتا نیز فعالیت داشته و محوریت کاری با سایت مجموعه است.
باید گفت که مجموعه فطرس مدیا با نگاه بین‌المللی کار خود را آغاز کرده و ادامه داده و تا کنون تولیداتی به پنج زبان فارسی، انگلیسی، آلمانی، عربی و ترکی استانبولی منتشر کرده‌است.
به گفته حجت‌الاسلام علی سبحانی، مسئول شعبه مشهد، فطرس مدیا در مشهد با دو محور فعالیت خود را ادامه داده‌است: نخستین مورد، راه اندازی فضای «fotrosdeaf» برای استفاده ناشنوایان که مسئله مهمی که با آن مواجه بودند این بود که با وجود جمعیت زیاد ناشنوایان و کم شنوایان، در فضای محتوای دینی و مذهبی، هیچ رسانه‌ای مختص به این افراد و با زبان اشاره وجود نداشت لذا کار تولید و ضبط کلیپ با محوریت نشر معارف شیعه و اهل‌بیت در فضای مجازی با زبان اشاره و برای ناشنوایان آغاز شد و اولین کلیپ نیز در سال 1401 و در روز عید غدیر رونمایی شد.
دومین فعالیت اختصاصی مجموعه فطرس مدیا در مشهد نیز توجه به سرفصل‌هایی از فعالیت‌های فطرس مدیا مانند میز افغانستان بوده که به موضوع شیعیان افغانستان به عنوان مردمی که در دوران‌های مختلف مورد ظلم قرار گرفته‌اند. در این فعالیت به بازخوانی هویت شیعی در این کشور پرداخته می‌شود. ضمن اینکه سرفصل‌های دیگری از جمله برنامه شرف تشرف، حکایت‌های دلدادگی به امام عصر (عج) و بیان مفاهیم اجتماعی در قالب دیدارهای امام عصر (عج) نیز تولید و پخش شده است. همچنین تولید گزارش استوری‌هایی در ارتباط با برخی از نقاط مشهد و معماری حرم مطهر رضوی که کمتر به آن پرداخته شده نیز در دستور کار قرار گرفته‌است.
فعالان در مجموعه فطرس مدیا تلاش کرده‌اند با ایجاد مراکزی در داخل و خارج از کشور، انسجام و یکپارچگی این مجموعه را حفظ کنند و تولیدات این مجموعه در نقاط مختلف نیز نه به صورت مستقل، بلکه به صورت یکپارچه منتشر می‌شود.
البته این نکته نیز قابل ذکر است که این مجموعه همچون بسیاری از مجموعه‌های شیعی فعال در فضای مجازی، از حملات مهاجمان در امان نمانده و بارها آسیب دیده‌است.

ویدیو ها

پوستر ها

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: بلوار عبادی، عبادی 17، یدالله 6، پلاک4، فطرس مدیا شعبه مشهد

تلفن همراه: 09154412592

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401