قرارگاه ازدواج آسان و فرزندآوری

قرارگاه ازدواج آسان و فرزندآوری


معرفی مجموعه

«رویش» جایی برای واسطه‌گری جهادی

با توجه به تاکید پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام و همچنین دغدغه مقام معظم رهبری در حوزه ازدواج جوانان، موسسه همسان‌گزینی «رویش» در سال 1397 با هدف سرعت بخشیدن و واسطه‌گری برای ازدواج به صورت جهادی وارد این عرصه شد.
این موسسه در این مدت کوشیده تا با تسهیل‌گری در این امر به جوانان کمک کند تا بتوانند ازدواج به موقع و موفق داشته باشند.

در شروع کار، حدود 800 نفر واسطه ازدواج که در این امر با تجربه بودند توسط مؤسسان مجموعه شناسایی شدند و بعد از برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی توسط اساتید دانشگاهی مشهد و انجام آزمون و مصاحبه تعداد ۱۵۰ نفر از آنان انتخاب شدند تا اعضای اولیه همسان‌گزینی رویش را تشکیل دهند. جذب واسطان هر ساله در دو نوبت با همین روال ادامه دارد و واسطان جدید به مجموعه اضافه می‌شوند.
با توجه به اینکه حضور مردم در مسجد و اینکه این فضا مأمن مورد اعتماد آن‌ها است، تصمیم مدیران مؤسسه بر این شده که مساجد را به عنوان پایگاه انتخاب کنند و فعالیت خود را به صورت جهادی در این اماکن متبرکه ادامه دهند. لذا واسطان به ۴ گروه تقسیم شده و در ۳۰ مسجد شناسایی شده در سطح مشهد شروع به فعالیت کرده‌اند. در حال حاضر  ۷۰ مسجد در مشهد با این مجموعه همکاری دارند. علاوه بر آن «رویش» با مؤسسات و ثمن‌هایی که در این حوزه کار می‌کردند نیز تعامل دارد.

موسسه رویش روندی را برای واسطه‌گری تعریف کرده است که شامل سه بخش است. بخش اول شناسایی و ثبت نام مجردان توسط واسطه‌ها که دو ساعت در هفته در مساجد مختلف انجام می‌شود. در بخش دوم هم معرفی موارد با توجه به ملاک و معیارهای تعیین شده توسط طرفین انجام می‌شود.

 بخش پایانی به مشاوره اختصاص دارد. زوجین و خانواده‌ها جلساتی را با تیم مشاوره تخصصی مجموعه که به صورت جهادی کار می‌کنند، برگزار می‌کنند تا نقصی در روند کار نباشد. این بخش که معمولا ۳ تا ۴ جلسه است، برای خانواه‌های کم‌برخوردار و طلاب رایگان است و برای سایرین نیز با ۵۰ درصد هزینه مصوب انجمن مشاوره انجام می‌گیرد. البته درصورت نیاز، به زوجین پیشنهاد می‌شود دوره‌های مهارتی بیشتری را بگذرانند تا به آمادگی لازم برای امر ازدواج برسند.

مدیران مؤسسه رویش حدود یکسال پیش با اداره اوقاف و امور مساجد وارد همکاری شده‌اند و مؤسسه به «قرارگاه ازدواج آسان و فرزند‌آوری» تبدیل شده‌ است و در حال حاضر با ۴ کمیته در مساجد در تعامل هستند. در این زمینه کمیته‌های همسان‌گزینی، تسهیل‌گری در بحث ازدواج شامل کمک‌ هزینه‌های جهیزیه، تشریفات ازدواج، مشاوره و آموزش شامل کارگاه‌های قبل و بعد از ازدواج با هدف ازدواج موفق و ترمیم روابط و کمیته فرزندآوری فعال شده است.

همچنین مؤسسه رویش با مؤسسه نفس، سازمان تبلیغات اسلامی، شهرداری، سازمان اوقاف، امور مساجد و برخی دانشگاه‌ها همکاری دارند و در ۸ شهرستان خراسان رضوی و در ۱۷ استان فعالیت می‌کنند که منجر به ازدواج‌های شهرها و استان‌های مختلف شده است. البته اعضای مؤسسه این تقاضا را دارند تا ائمه جماعت مساجد، هیأت امنای مساجد و پایگاه‌های بسیج همراهی بیشتری در این زمینه با آن‌ها داشته باشند.

 

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، طبرسی یک، مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان رضوی، مرکز رسیدگی به امور مساجد

تلفن همراه: 09155229663

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401