مدارس علمیه حضرت مهدی (عج)

مدارس علمیه حضرت مهدی (عج)


معرفی مجموعه

«مدرسه علمیه حضرت مهدی  (عج)» جایی برای تربیت جامع طلاب

 

مدارس علمیه از دیرباز به عنوان یکی از مراکز فرهنگی تاثیرگذار شناخته می شده که به فراخور منطقه فعالیت توانسته اند فعالیت های مختلف آموزشی و فرهنگی مختلفی را به انجام برسانند. از جمله این مدارس علمیه که در شهر مشهد تاسیس شده است، «مدرسه علمیه صاحب الزمان (عج)» است که در سال 1382 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد نظافت در طبقه فوقانی مسجد فقیه سبزواری منطقه طلاب با 25 طلبه کار خود را آغاز کرد. وقتی این موضوع با اقبال مخاطبان مواجه شد در سال 1385 مکان این مدرسه به محل فعلی مدرسه حضرت مهدی (عج) واقع در خیابان المهدی محله طلاب منتقل شد. در ادامه، نسبت به خریداری منازل مجاور این مدرسه اقدام می شود و در نهایت و در حال حاضر این مدرسه به 4 مدرسه علمیه مبدل شده که مربوط به ورودی های با مدرک تحصیلی سیکل، دیپلم، بالاتر از دیپلم و یک مدرسه سطح 2 حوزه علمیه است. در کنار این، برنامه ای نیز با عنوان حوزه پاره وقت با مخاطب عمومی و برای طیف های مختلف سنی و شغلی نیز در نظر گرفته شده است که بسته به نیازهای آنها، به حوزه های معارفی توجه شده است. ضمن این که سالهای اخیر، مجوز تاسیس یک دبیرستان نیز از آموزش و پرورش اخذ شده و این دبیرستان در دوره اول، نسبت به جذب دانش آموز نیز اقدام کرده است که البته برای جذب دانش آموزان در آن، برخی نگاه های تربیتی خاص نیز لحاظ شده است. علاوه بر این، یک مرکز خواهران نیز در این مجموعه راه اندازی شده که آموزش های معارفی و نیز مهارتی را به عموم خواهران اداره می کند و حوزه علمیه رسمی به حساب نمی آید.

محسن حاجی مرادخانی که مدیریت یکی از این مدارس علمیه را عهده دار است، خاطرنشان می کند: نکته ویژه در مدارس علمیه حضرت مهدی (عج)، ابتکار موسس این مجموعه در ارتباط با شکل دادن یک مدرسه علمیه جامع و با شعار «تربیت جامع طلاب» بوده است. به این معنا که طلبه خروجی این مدرسه علمیه، فقط یک طلبه درسخوان و معنوی نیست. بلکه این طلبه می بایست 7 ویژگی متخلق، متقی، متفقه در دین، مجاهد، بصیر، درد آشنا و کارآمد را به صورت توامان داشته باشد و همین شعار نیز روی همه برنامه های مدرسه اعم از سرفصل دروس، علمیه تاثیر فراوان داشته است. در نتیجه آن، طلبه به یک طلبه اجتماعی تبدیل می شود. مبنای فکری و عملی نیز برای چنین طلبه ای، رهبر معظم انقلاب بوده است. در همین اقدامات حدود 20 ساله نیز طیفی از طلبه های اجتماعی مفید برای جامعه امروز تربیت شده اند.

وی درباره برنامه های آتی و چشم انداز این مجموعه نیز می گوید: در یک برنامه 10 ساله، بنا بر آن است که این مجموعه به یک مجتمع چند منظوره شامل مسجد، کتابخانه عمومی، مجموعه ورزشی و ... مبدل شود که یک مکان 5 هکتاری نیز در خیابان رسالت برای آن در نظر گرفته شده است که 3 هکتار از فضا به آقایان و 2 هکتار نیز به بانوان اختصاص پیدا می کند. خیران نیز پای کار آن آمده اند و گام های نخست آن نیز برداشته شده است.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، طبرسی 52،المهدی غربی 19، پلاک 16

تلفن ثابت: 05132733636

تلفن همراه: 09151015698

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401