قرارگاه جهادی جهادگران رضوی

قرارگاه جهادی جهادگران رضوی


معرفی مجموعه

«قرارگاه جهادی جهادگران رضوی» جایی برای حل مشکلات مردمی

 

سال 95 امداد رسانی به سیل زدگان تایباد بهانه ای می شود برای شکل گیری ایده «قرارگاه جهادی جهادگران رضوی» تا اردوهای جهادی دانشجویان و فارغ التحصیلان خراسان رضوی، تجمیع، ساماندهی و تقویت شود.

امیر سالاری، مسئول این قرارگاه است. نحوه شکل‌گیری این تیم به این شکل است که با بررسی هایی که پس از امداد رسانی به تایباد انجام می‌شود متوجه می‌شوند برخی دانشگاه ها در شهرهای دور استان اردوی جهادی ندارند یا با کیفیت پایین برگزار می شود به همین خاطر تصمیم به ایجاد قرارگاه می‌گیرند تا هم امکان حضور در اردوهای جهادی برای همه دانشجویان علاقمند فراهم باشد و هم خدمات با نظم و قوت بیشتری ارائه شود. اولویت اول اعضای قرارگاه پیش از خدمت رسانی به دیگران، خودسازی است چرا که معتقدند سازندگی بدون خودسازی ممکن نیست.

فعالیت‌های این قرارگاه نیز به این ترتیب بوده که اوایل صرفا فعالیت عمرانی داشتند اما به مرور با افزایش اعضا، خدمات تربیتی، فرهنگی، بهداشت، درمان و اقتصاد مقاومتی نیز اضافه شد. به عنوان مثال در زمینه اقتصاد مقاومتی چندسالی است که گل زعفران را مستقیما از کشاورزان می گیرند و به مردم حاشیه شهر می دهند پاک کنند، سپس کلاله را به کشاورز بر می گردانند؛ به این ترتیب هم کشاورز سود بیشتری می‌برد و هم برای محرومین حاشیه شهر درآمد زایی می‌شود. همچنین برای اعضای قرارگاه که تولیدکننده هستند خدمات تسهیلگری دارند. در ایام کرونا هم که با توجه به محدودیت‌های بهداشتی امکان برگزاری اردوهای جهادی نبود، اعضای قرارگاه در واکسیناسیون مشارکت کرده و قرارگاه جهادی کرونا را تشکیل دادند که تنها تشکل جهادی دانشجویی کرونا بود.

برپایی موکب دانشجویی در نجف در ایام اربعین و اسکان دانشجویان در صحن حضرت زهرا(سلام الله علیها)، موکب بین راهی در جاده قدیم نیشابور در ایام شهادت امام رضا(علیه السلام)، برگزاری افطاری ساده و ارائه کمک های معیشتی در مناسبت های مختلف، امدادگری در سیل و زلزله و .... از دیگر خدمات قرارگاه جهادی جهادگران رضوی است.

مسئول قرارگاه جهادی جهادگران رضوی، از توانمندسازی مردم حاشیه شهر به عنوان مهمترین دستاورد قرارگاه نام می برد و یادآور می شود: یکی از برنامه‌های پایدار ما برای حاشیه شهر که امسال همزمان با میلاد پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله) آغاز شده، این است که هر دانشجو یک منطقه از حاشیه شهر را تا روز دانشجو تحت پوشش قرار داده و متناسب نیاز آن منطقه فعالیت داشته باشد؛ به این ترتیب علاوه بر تجربه و خدمت به محرومین، از نزدیک و در میدان عملیاتی با شرایط حاشیه شهر آشنا می شوند. همچنین در راستای کادرسازی و توانمندسازی کودکان و نوجوانان حاشیه شهر، چند سالی است در روستای گرجی مکانی را اجاره کرده و با عنوان «خانه مهر» فعالیت آموزشی تربیتی داریم.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد،خیابان کوهسنگی، بین کوهسنگی 4 و 6

تلفن ثابت: 05138581318

تلفن همراه: 09153249231

وب سایت : https://jahadgaranrazavi.com/

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401