مجموعه فرهنگی تربیتی کتاب پردازان

مجموعه فرهنگی تربیتی کتاب پردازان


معرفی مجموعه

«بنیاد حرکت» به‌ دنبال ساخت انسان مولد و مسئولیت‌پذیر

«بنیاد حرکت» (موسسه فرهنگی تربیتی کتاب‌پردازان) سال69 توسط استاد جلیل معماریانی که از رزمندگان دفاع مقدس و از عناصر فرهنگی رزمی آن دوران بود با هدف پیگیری و زنده نگه داشتن فضای فرهنگی و ارتقای انسان از طریق مهارت و بینش‌افزایی ایجاد شد.
فعالیت‌های این بنیاد ابتدا با برگزاری کلاس‌های بهره‌وری فردی، مطالعه، تفکر و تندخوانی با موسسات آموزشی «خراسان» و «امام حسین(علیه السلام)» آغاز شد تا سرانجام سال 1379 شرکت‌کنندگان اولیه این کلاس‌ها در قالب مدرس به‌ کارگیری شدند و موسسه «کتاب‌پردازان» برای آموزش نسل بعدی شکل گرفت. بستر حرکت موسسه، آموزش مهارت‌های کنکور و اصل کار، فعالیت‌های تشکیلاتی و حفظ و توسعه فرهنگ دوران جنگ بود.
هر موسسه‌ای محصولی دارد؛ «بنیاد حرکت» به‌دنبال ساخت انسان مولد و مسئولیت‌پذیری که نشاط و سازندگی ایجاد کند، در دو قسمت کلی تشکیلات و سازمان‌های تخصصی، ساختار خود را تعریف کرد.
تشکیلات این مجموعه با عناوین طرح «نصر»، «کوثر» و «قدر» کار خود را انجام می‌دهد. سازمان‌های تخصصی مجموعه نیز شامل: رضوان(مدارس دخترانه رضوان)، مدیربان (با موضوع کسب و کار)، نقطه‌شو (محصولات فرهنگی و رسانه)، شمیم علم (کنکور و متدهای مطالعه)، بوک‌زیستو (کتابخوانی و معرفی کتاب)، ابر و بن (توزیع محصولات فرهنگی)، مهد سلام (مهدکودک)، عمو کتابی (تجویز و ترویج و پالایش کتاب کودک)، اسلیما (توزیع اسباب‌بازی) و جریان (جریان‌های ادبی و نویسندگی) هستند.
طرح «نصر» به فعالیت‌های کوتاه‌مدت برای ارتباط‌گیری و جذب عناصر فرهنگی و صاحب انگیزه فرهنگی اختصاص دارد.
طرح «کوثر» مربوط به بستر دانش‌آموزی و حلقه‌های تربیتی مهارتی رده سنی سوم دبستان تا دانشگاه با هدف آموزش زندگی تشکیلاتی و آموزش هویت، عقلانیت و مهارت است و از 10 سال پیش اجرا می‌شود.
طرح «قدر»، به افراد آماده کسب و کار با دغدغه فرهنگی تربیتی اختصاص دارد که با هدف توانمندسازی عناصر مولد فرهنگی دوره‌های مختلفی مانند خودآگاهی، تصمیم‌گیری و حل مساله، مهارت‌های تندآموزی و تندپژوهی، کنشگری فرهنگی، سواد رسانه، مدیریت زمان و تفکر، چشم‌ انداز نویسی، مهندسی تشکیلات، مخاطب‌ شناسی و ارتباط موثر و... برگزار می‌شود که تاکنون 8 دوره آن به نتیجه رسیده است.
این طرح‌ها همچنین در بطن خود رفاقت‌ها و هسته‌هایی را با عنوان پویش‌های مختلف ایجاد می‌کند که سازمان‌های تخصصی در اصل از دل این پویش‌ها زاده می‌شوند.
بنیاد حرکت در حقیقت یک زیست‌بوم فرهنگی با نگاه حل مساله ایجاد کرده است که ایمان دینی در کنار مهارت‌های فردی و کاری و بسترسازی اجرایی را به‌ وجود می‌آورد.
از اهداف این مجموعه ایجاد یک فضای الهام‌ بخش در میان مجموعه‌های فرهنگی کشور بوده که چالش‌هایی نیز پیش رو داشته است. افزون بر سختی تامین هزینه‌ها که مجموعه‌هایی از این دست با آن روبه‌رو هستند، تربیت در کل کار سخت و مشکلی است که کار بنیاد را طبیعتا اندکی کُند و سنگین کرده است. هرچند اگر کتاب‌پردازان با شعار و چارچوب کلی کار خود که تفکر، تشکیلات و تربیت است بتواند ستادی برای کار فرهنگی کشور به حساب آید می‌تواند بگوید به هدف خود رسیده است.

ما به ریشه ها توجه می کنیم با محوریت عقاید و معارف با زیر ساخت تفکر در بستر نگاه ها و رویکرد تربیتی با فراهم کردن محیطی برای رشد و شکوفایی و در ساختاری به نام تشکیلات به عبارت دیگر کتاب پردازان با پرداختن به بنیه عقلانی و معرفتی که از تفکر شروع می شود با رویکرد تفکر محوری زمینه سازی هایی را  برای رشد و شکوفایی انسان در بستر و عرصه تشکیلات و فعالیت های زنده تشکیلاتی فراهم می کند. پس می توان گفت که: کار ما تربیتی، بستر ما تشکیلات و مبنای ما تفکر محوری می باشد.


این مجموعه مدعی است می‌تواند کار علمی و سابقه کاری فراتر از تجربه خود را به مجموعه‌های علاقه‌مند به کار فرهنگی منتقل کند که به‌ یقین الهام‌بخشی، جریان‌سازی و یارگیری فرهنگی نیز در کنار این انتقال تجربه اتفاق می‌افتد.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، سه راه فلسطین، شهید دستغیب ۳۵، بیستون ۳ بعد از تقاطع اول پلاک ۱۶

تلفن همراه: 09159160121

وب سایت : https://ketabpardazan.ir/

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401