مجتمع مهدیه مهرآباد

مجتمع مهدیه مهرآباد


معرفی مجموعه

 

«مجتمع مهدیه مهرآباد» جایی برای همه گروه های سنی

 

سال 78 چند نوجوان دغدغه‌مند محله مهرآباد، با راه‌ اندازی هیأت شیفتگان ولایت امیرالمومنین(علیه السلام)، سنگ بنای اقدامات فرهنگی بزرگ در این منطقه حاشیه‌نشین را گذاشتند. رفته رفته، برنامه‌های این هیأت مذهبی از جلساتی که چهارشنبه‌شب‌ها برگزار می‌کرد فراتر رفت و به سایر شب‌ها و روزهای هفته، تسری پیدا کرد تا جایی که در مدت دو سال توانست جایگاه خود را بین اهالی محله تثبیت کند و با اعتماد ورثه یکی از متوفیان محله خانواده مرحوم فروغی، صاحب مکانی به متراژ 250متر شود. این هیأت که پس از آن با نام «مجتمع مهدیه مهرآباد» فعالیت خود را همچنان گسترش می‌داد، نیاز به توسعه مکان داشت و در سال 92 با همکاری شورای شهر و شهردار وقت مشهد، زمین مورد نیاز برای این کار نیز فراهم شد.
به گفته جواد کاوسی، عضو هیات امنای مجتمع مهدیه مهرآباد، یکی از نقاط عطف در فعالیت‌های این مجتمع را می‌توان بازدید حاج‌ حسین یکتا از این مجتمع در سال 91 و پیشنهادش برای بازدید خادمین مهدیه از مجموعه‌های فعال و اثرگذار فرهنگی کشور مانند تبیان، مسجد صفا و ... بود.
ثمره این بازدید، تشکیل 7 کارگروه برای سامان دادن به امور مهدیه بود که همچنان به قوت خود باقی هستند.
1) کارگروه ثقلین: مدیریت برنامه‌های مذهبی ویژه مناسبت‌ها را برعهده دارد.
2)کارگروه مالی : مدیریت هزینه های مهدیه، مدیریت خیرین و موثرین، ثبت و ضبط اسناد مالی
3)کارگروه نیروی انسانی (کادر) : به عنوان مهم‌ترین دغدغه مدیران این مجتمع، به دنبال کادرسازی، حفظ نیروها و ارتقای انگیزه، بینش و نگرش آنها است که بدین منظور همواره از اساتید برجسته تشکیلاتی مانند دکتر عرب اسدی، حجت الاسلام انجوی نژاد، حاج حسین یکتا و دیگر اساتید استفاده می کنند.
4)کارگروه تربیت محور : این کارگروه نیز نوجوانان 13 تا 16 ساله را تحت پوشش آموزش‌های اعتقادی قرار می‌دهد.
5) کارگروه روابط عمومی و رسانه : که وظیفه روشنی دارد.
6) کارگروه فنی ـ جهادی : مدیریت ساخت ساختمان جدید مجتمع مهدیه با زیر بنای 5800 متر مربع و برگزاری اردوهای جهادی ویژه خدمه
7) کارگروه خدمات اجتماعی : شامل فعالیت های مختلف اجتماعی مثل خیریه، قرض الحسنه، کارگاه های مختلف اقتصادی با بکارگیری خانواده های نیازمند به کار و مادران سرپرست خانواده، راه اندازی فروشگاه های تحریر با هدف ترویج استفاده از محصولات فرهنگی ایرانی و همچنین فروشگاه محصولات ارگانیک با هدف بهبود سبک زندگی و اصلاح تغذیه.
برنامه های این مجتمع تمام رده‌های سنی را شامل می شود؛ از کودکانی که هنوز به سن مدرسه نرسیده‌اند و در مهدکودک وابسته به مجتمع، آموزش می‌بینند، کتابخانه و سالن مطالعه ویژه قشر نوجوان با 7000 جلد کتاب، تا افراد پا به سن گذاشته‌ای که در مهدیه، در کنار سایر رده‌های سنی، پای صحبت سخنرانان مطرح کشوری حاضر می‌شوند با این حال، در کنار فعالیت تمام کارگروه‌ها، برای مقوله ورزش و سلامت جسمانی مخاطبان به ویژه نوجوانان نیز برنامه‌ریزی شده است. به طوری که اکنون بخش عمده‌ای از 350 رزمی‌کار در حال آموزش در باشگاه ورزشی مجتمع مهدیه مهرآباد را نوجوانان تشکیل می‌دهند.
این برنامه‌ریزی همه‌جانبه هر چند برکات متعددی برای اهالی محله مهرآباد اعم از شیعه و سنی به همراه داشته است، با وجود این، مراجعات و سطح انتظارات مردم را فراتر از توان این مجتمع و 250 خادم مشغول در کارگروه‌های هفت‌گانه کرده و افزایش نیروی انسانی را ضروری ساخته است. از دیگر چالش‌های بالقوه این مجموعه می‌توان به تلاش‌های عده‌ای اشاره کرد که به دنبال نشر افکار افراطی هستند و آرامش و همدلی حاکم بر مناطق تلفیقی نظیر مهرآباد را برنمی‌تابند. موقعیت مکانی این مجتمع و واقع شدن آن در حاشیه شهر مشهد نیز چالش دیگری بود که موجب اعتماد دیرهنگام مدعوین و مسئولان می‌شد که البته با استمرار فعالیت‌های مجتمع، این تهدید به یکی از نقاط قوت آن و فرصتی ویژه تبدیل شده است.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

کاتالوگ ها

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد،خیابان مهرآباد13، مجتمع مهدیه مهرآباد

تلفن ثابت: 05132510800

تلفن همراه: 09158206749

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401