موسسه فرهنگی راهبردی منادیان رویش

موسسه فرهنگی راهبردی منادیان رویش


معرفی مجموعه

«منادیان رویش» جایی برای تاکید بر محوریت خانواده

«مؤسسه فرهنگی راهبردی منادیان رویش»، در سال ۱۳۹۱ با مدیریت زهرا سوارکار، آغاز به کار کرد. این مجموعه مردم‌نهاد زیرنظر بنیاد احسان متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ثبت شده است. با این وجود هیچ گونه ردیف بودجه و اعتباری ندارد و با کمک‌های مردمی اداره می‌شود.

هدف از ایجاد مؤسسه «منادیان رویش» گفتمان‌سازی در حوزه امر به معروف و نهی‌از منکر در سطح جامعه است. با وجود هدف‌گذاری اولیه اعضای مؤسس منادیان رویش بر موضوع امر به معروف و نهی از منکر، پس از تاکید مقام معظم رهبری بر موضوع خانواده، اعضای این مؤسسه تصمیم‌ گرفته‌اند در زمینه امر به معروف و نهی از منکر بر حوزه خانواده تمرکز کنند و فعالیت خود را در این بخش پیش‌ ببرند.

فعالیت مؤسسه «منادیان رویش» در حوزه خانواده بر سه قسمت تشکیل خانواده، تحکیم خانواده و توسعه یا همان جمعیت تمرکز کرده است‌ که در هر بخش فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد.

برای موفقیت در بخش نخستِ فعالیتِ مؤسسه که تشکیل خانواده است، چند اقدام به صورت همزمان اجرایی شده است. همایش در زمینه ازدواج، معرفی گزینه‌های ازدواج، مشورت‌ و حمایت بخشی از این اقدامات است.

پس از تشکیل خانواده، موضوعی که از نظر مدیران مؤسسه حائز اهمیت است، تحکیم خانواده است. در این‌ زمینه‌ هم «منادیان رویش» علیرغم برگزاری چندین همایش، جلسات مشورتی را هم برای خانواده در نظر‌ گرفته است.‌

توسعه خانواده بخشی از فعالیت مؤسسه در حوزه خانواده است‌ که بر مسئله‌ جمعیت تمرکز می‌کند. در این‌ زمینه، اعضای مؤسسه تلاش می‌کنند تا با برگزاری جلسات آموزشی و همایش‌های حضوری و غیرحضوری اقدام مثبتی برای جوانی جمعیت در آینده برداشته شود.

 تربیت کنشگر در حوزه افزایش جمعیت جوان جامعه، اقدامی است که برای اولین مرتبه در کشور توسط موسسه «منادیان رویش» انجام گرفته است. این دوره آموزشی با هدف مهیا کردن افرادی برای فعالیت در حوزه جوانی جمعیت به صورت آموزش‌های برخط برگزار شده است‌ و بیش از ۱۰۰۰ نفر از سراسر کشور این‌ دوره آموزشی را سپری کرده‌اند.

فعالیت این مجموعه در زمینه خانواده به دو‌ حوزه مردمی‌ و ارگان‌های دولتی تقسیم‌ می‌شود. بعد از این تقسیم‌کار، اعضای موسسه به صورت ویژه در دو سال اخیر بر موضوع جمعیت تمرکز کرده‌اند‌ و سعی دارند هم‌افزایی را در دو بخش مردمی‌ و ارگان‌های دولتی ایجاد کنند. در بخش‌ مردمی تلاش شده تا با شناسایی‌ظرفیت‌ها و ارتباط با فعالان فرهنگی از این افراد برای پیش بردن برنامه‌های فرهنگی در حوزه خانواده بهره برد. بخشی از کار‌‌‌ اعضای مؤسسه منادیان رویش اما به مطالبه‌گری از مدیران و ارگان‌های مسئول در حوزه خانواده اختصاص دارد، این کار با هدف فعال شدن تمام ظرفیت‌ها در راستای تشکیل و توسعه خانواده انجام می‌گیرد.

تولید محتوا یکی دیگر از اقدامات موسسه منادیان رویش در سال‌های اخیر بوده است. موسسه منادیان رویش به واسطه تجربه چند ساله‌ کار در حوزه خانواده اقدام به تهیه شبکه مسائل اولیه و ثانویه خانواده کرده است و سپس الگوها و شاخص‌های رفع کمبودها و کاستی‌ها را در این حوزه شناسایی کرده است.این‌ الگوها همچنین گامی مثبت برای ارتقای جایگاه مادر در خانواده معرفی می‌کند.

 

 

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، بلوار شهید کامیاب، بین 36و38 مسجد حجت المهدی

تلفن همراه: 09354339846

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401