مرکز مردمی نفس

مرکز مردمی نفس


معرفی مجموعه

"نفس" جایی تخصصی برای حفظ زندگی

مرکز مردمی "نفس" در روز ملی جمعیت در ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ متشکل از تیمی از متخصصان مرکز علوم پزشکی شامل پزشکان، پرستاران و ماماها و با مدیریت تکتم زاده‌احمد در مشهد آغاز به کار کرد.

این مجموعه با هدف جلوگیری از سقط جنین‌های سالم فعالیت‌‌اش را در ۳ حوزه ی شناسایی، فرهنگ‌سازی و حمایت پیش می‌برد.

در زمینه شناسایی، این مجموعه با همکاری مراکز بهداشتی و درمانی، مطب‌های متخصصان زنان و مامایی و درمانگاه‌های خصوصی و دولتی چنانچه مادری قصد سقط فرزند سالم خود را داشته باشد این موارد را شناسایی می‌کنند.

فرهنگ‌سازی؛ دیگر بخش فعالیت مرکز نفس است. در این زمینه تاکنون ده‌ها جلسه آموزشی و توجیهی در فرهنگسراها و پایگاه‌های بسیج سطح شهر، مراکز روانشناسی، مساجد، هیأت‌ها و حسینیه‌ها در خصوص حفظ فرزند سالم برگزار شده است.

علاوه بر این به سفارش این مرکز کتابی به قلم مینو علی‌اصغری با عنوان "شعله‌ای که نور شد" پیرامون داستان‌های واقعی با موضوع سقط جنین منتشر شده‌ است.

همچنین با پیگیری مدیران، مجموعه نفس درصدد برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت برای ماماها و پزشکان متخصص زنان است.

حمایت؛ دیگر بخش فعالیت این مجموعه است. در این بخش بعد از مراجعه مادران به مرکز، ابتدا مسئول نجات مرکز سعی در یافتن علت و ریشه سقط جنین دارد و در ادامه جلسات مشاوره‌ای توسط روانشناس برگزار می‌شود که خوشبختانه در بعضی از موارد منجر به تغییر تصمیم مادر برای سقط جنین می‌شود.

این حمایت‌ها کاملا رایگان بوده و حتی در مواردی که خانواده با مشکل اقتصادی و مالی مواجه باشد، بسته‌های حمایتی برای آنها تهیه شده و برای ادامه دوران بارداری به مراکز پزشکی و آزمایشگاهی، سونوگرافی و داروخانه‌ها که به صورت رایگان با مجموعه همکاری دارند، معرفی می‌شوند.

سعی این مجموعه بر این است که برای دوران بعد از زایمان هم همراه مادر و خانواده باشند و آنها را رها نکند.

طبق آمار ارائه شده توسط مرکز نفس، حدود ۳۰ درصد از موارد مراجعان به سبب مشکلات اقتصادی تصمیم به سقط جنین دارند. در رده بعدی نیز مسائل فرهنگی و اجتماعی مانند بارداری در دوران عقد، تعدد فرزند ، اختلاف زوجین، مسئولیت پذیر نبودن شوهر و... علت اصلی این تصمیم است. لذا این مراکز درصورت لزوم جلسات مشاوره‌ای را با مادران، همسران‌ و خانواده‌ها نیز برگزار می‌کند. در موارد بارداری در دوران عقد نیز کمک‌ هزینه‌هایی را برای تهیه جهیزیه تامین می‌کند. این کمک‌ها و حمایت‌ها برای مادران اتباع نیز قابل دسترس است.

نفس توانسته است بعد از گذشت ۱۷ ماه از فعالیت خود بیش از ۳۰۰ مورد نجات فرزند سالم در خراسان رضوی داشته باشد. البته که فعالیت‌های این مجموعه در استان‌های دیگر نیز ارائه شده‌است.

فعالیت این مرکز منحصر به مشهد نبوده و بعد از برگزاری همایش‌هایی در اسفندماه ۱۴۰۰ و خرداد ۱۴۰۱ و دعوت از بیش از ۴۰۰ نفر از فعالان این حوزه اقدام به راه‌اندازی شعب خود در سایر شهرستان‌ها و استان‌ها کرده است. هم‌اکنون مراکز "نفس" در شهرستان‌های نیشابور، درگز، کلات ، بجستان، کاشمر و بردسکن و چهار استان دیگر فعال هستند.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، نبش کوهسنگی 4_ساختمان شماره 40پلاک1_واحد1

تلفن ثابت: 05138584240

تلفن همراه: 09026262663

وب سایت : nafasmardomi.com

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401