موسسه فرهنگی ره پویان کمال اندیشه

موسسه فرهنگی ره پویان کمال اندیشه


معرفی مجموعه

«هم رفیق» جایی برای پاسخ به دغدغه‌های نوجوان

 

حسین وفابخش با وجود آنکه تحصیلات خود را در حوزه فنی و مهندسی آغاز کرده، اما دغدغه‌های فرهنگی او باعث شده که فعالیت‌های خود را در حوزه روانشناسی و با اولویت نیازهای تربیتی نوجوانان متمرکز کند و در عرصه عمل نیز مجموعه همایش‌ها و هم اندیشی‌هایی اجرا کرده که در نهایت منجر به تولید یک محصول مکتوب با موضوع ارتباط با نوجوان شده‌است. البته این محتوا در طول زمان و با تجربیات تربیتی به دست آمده‌است.

او از سال 1390 به این حوزه وارد شده و به این نتیجه رسیده که بخش عمده‌ای از مشکل نوجوانان، مربوط به ارتباط با نسل بالاتر و به خصوص والدین است. دلیل آن را نیز در سه مقوله تفاوت سن، تفاوت در عصر و زمانه و نیز خود همین نسلی می‌داند که از اول زندگی با تلفن همراه بزرگ شده‌اند و در دوره نوجوانی، والدین به دنبال دور کردن آنها از تلفن همراه هستند.

البته وفابخش موضوع ارتباط را چالش جدی دنیای امروز می‌داند که در رده‌های مختلف سنی به اشکال گوناگون ظهور و بروز می‌کند.

او برای حل این مسئله و طی تجربه‌ای چند ساله، مجموعه‌ای از این دغدغه‌های نوجوانان را گردآوری و تلاش کرده در دوره‌ای با عنوان «هم رفیق» به این دغدغه‌ها پاسخ دهد. هم رفیق به صورت رسمی و جدی از حدود سال 1399 آغاز شده و مخاطب خود را نیز در مجموعه‌ها و مدارس جستجو کرده‌است. در این دوره ابتدا به چرایی مشکل می‌پردازد و پس از آن با استفاده از متدهای مختلف روانشانسی به ارائه پاسخ و راه حل اقدام می‌کند.

اما بعد دیگر دوره‌های هم رفیق مهارت افزایی خود نوجوان است و مهارت‌هایی از قبیل برنامه‌ریزی، هدف‌گذاری، زمان‌بندی، مدیریت زمان، هوش هیجانی، ارتباط و... را به او آموزش می‌دهد.

نقطه مطلوب او از برگزاری این دوره‌ها، بهبود فضاهای ارتباطی است. اینکه با مدل‌سازی، کم‌کم تجربیات او به یک بسته کامل آموزشی تبدیل شود که قابلیت عرضه عمومی را نیز داشته‌باشد. ضمن اینکه یک پایگاه اطلاع‌رسانی را نیز راه‌اندازی کند تا از این طریق نیز در ارائه تجربیات خود فعال باشد.

در این سال‌ها او توانسته است در زمینه کاهش اضطراب و استرس در نوجوانان و نیز انگیزه بخشی به آنها، فعالیت‌های خوبی انجام دهد که خروجی آن هم در همایش‌ها و مشاوره‌ها قابل ارزیابی است. ضمن اینکه فعالیت او به خارج از استان نیز گسترش پیدا کرده و برخی از دوره‌های آموزشی را در استان‌های دیگر نیز برگزار کرده‌است.

او برای شبکه‌سازی نیز اقدام کرده و به همین منظور، به صورت پایلوت و در یک محیط آموزشی، مجموعه کلاس‌های آموزشی مهارت به نوجوانان و خصوصا دانش‌آموزان کلاس دهم و یازدهم را آغاز کرده و در کنار آن، از مجموعه‌ای اساتید در این حوزه نیز دعوت کرده تا تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک بگذارند.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

کاتالوگ ها

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد،رضا 29-پلاک65

تلفن همراه: 09153033482

وب سایت : https://rk-andishe.ir

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401