موسسه راه روشن

موسسه راه روشن


معرفی مجموعه

«راه روشن هدایت» جایی برای ترویج سبک زندگی دینی

 

حدود 20 سال پیش با تلاش حجت الاسلام مهدی عدالتیان علی‌پور، گروه فرهنگی راه روشن فعالیت خود را شروع کرد و در سال‌های بعد، به عنوان «موسسه قرآن و عترت راه روشن هدایت» کار خود را ادامه داد. هدف، پاسخ به یک پرسش بود: چطور می‌شود تعالیم ناب قرآن و عترت را طوری عرضه کرد تا کسانی که حتی میانه‌ای با دین ندارند، در زندگی روزمره از این آموخته‌ها استفاده کنند؟

به گفته علیرضا افشاری مقدم، مدیرعامل موسسه قرآن و عترت راه روشن هدایت، راهکارهای تدبیر شده این بود که کل فرآیند و بزنگاه‌های آن، شناسایی و برایشان قانون نوشته شود. دوم اینکه طوری ساختار سلسله مراتبی‌ تعریف شود که اگر خطری حس شد، سیستم به صورت خودکار اعلام هشدار کند. درست مثل یک نجات غریق که اگر بخواهد دل به دریا بزند، فرد دیگری باید در ساحل مراقب او باشد.

دستیابی به این اهداف بلند، علاوه بر سعه صدر، تسلط بر فنون را نیاز داشت و هر دو نیاز با جذب اساتیدی متخصص، متعهد و دلسوز قابل دستیابی بود. همچنان که تجربه تغییرات پایدار در مخاطبان و جذب تعدادی از آنها در قالب همکار افتخاری، نشان داد که کارهای به ظاهر نشدنی، شدنی است.

راه روشن هدایت، فعالیت‌های خود را در سه حوزه آموزش، انتشارات و مشاوره‌های فردی با اخذ مجوز از سازمان های مربوطه متمرکز کرده است. آموزش در دو فضای حقیقی و مجازی با موضوعاتی نظیر ازدواج، خانواده، کودک، اعتماد به نفس، خلاقیت و ...  انجام می‌شود. مشاوره‌های فردی، جنبه درمانگری دارد و مکمل آموزش‌های عمومی است. انتشارات نیز به دو شکل مکتوب و دیجیتال با نشر آثار اساتید همکار و دیگر اساتیدی که جنس تولیداتشان هم راستا با اهداف مجموعه باشد، صورت می‌گیرد.

هر چند جامعه مخاطب این مجموعه، تمام رده‌های سنی متشکل از هم‌وطنان داخل و ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند؛ با این حال بر اساس نیازسنجی‌های انجام شده و ضعف نظام آموزشی کشور در توجه به موضوع پرورش، این مجموعه به سمت پرکردن خلا یادشده به ویژه برای دختران نوجوان گام برداشته است. خلئی که ناآرامی‌های اخیر و نقش نوجوانان در بروز آن، کم‌کاری‌های متولیان امر برای این رده سنی را بیش از پیش اثبات کرد.

با این تفاصیل، طرح ایمن سازی دختران نوجوان در برابر آسیب‌های اجتماعی در رده سنی 13 تا 18 سال و موضوع دوستی‌های پیش از ازدواج، کلید خورده است. این طرح در یک مدرسه حاشیه شهر مشهد بر روی 100 دانش آموز دختر به صورت آزمایشی انجام شده  و به صورت دومینووار در حال توسعه است، به این شکل که پای آموزش مربیان پرورشی مدارس و نیز رساندن آموزش به دانشگاه‌ها نیز به میان آمده است.

فعالیت بیست ساله دست اندرکاران موسسه راه روشن هدایت در زمینه کار فرهنگی دو تجربه ارزنده دارد. نخست اینکه یا کاری انجام نشود یا اگر می‌شود، ارائه محتوایی فاخر در قالبی شکیل باشد؛ آنقدر که مخاطب برای افزایش آگاهی‌اش حاضر باشد هزینه کند. نتیجه این سیاست نیز درون زایی اقتصادی، جلوگیری از افتادن این مجموعه فرهنگی در چاه مشکلات اقتصادی و باز ماندن از ادامه فعالیت است.

دوم اینکه، برنامه های مجموعه بر اساس پژوهش و نیازسنجی انجام شود و وقتی کارشناسان به این باور رسیدند که ورود به یک عرصه ضرورت دارد، با شهامت اقدام کنند. به طور مثال سال‌ها پیش ضرورت ورود به حوزه آموزش مسائل زناشویی حس شد و با وجود واکنش‌های منفی ادامه یافت و اکنون به امری پذیرفته شده، تبدیل شده است.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، بین پاستور 20 و 22 پلاک 118 ساختمان راه روشن

تلفن ثابت: 05137663933

تلفن همراه: 09155150838

وب سایت : https://rahe-roshan.com

وب سایت : https://moshavere20.com

شبکه های اجتماعی:

رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401