انجمن راویان فتح رضوی

انجمن راویان فتح رضوی


معرفی مجموعه

«انجمن راویان فتح رضوی» جایی برای روایتگری دفاع های مقدس

 

«انجمن راویان فتح خراسان‌رضوی» از جمله مجموعه‌های دغدغه‌مند فرهنگی حوزه روایتگری است که باوجود آنکه تاسیس رسمی آن در شهریورماه 1390 و با عنوان یک سازمان مردم نهاد رقم خورده، اما از حدود سال 1382 فعالیت غیررسمی خود را با عنوان «کمیته راویان» در کنار بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان آغاز کرده‌است.

آنگونه که عباس آرانیان، مدیر این مجموعه می‌گوید؛ موسس انجمن راویان، مرحوم عباس تیموری است که در کنار آن که خود از فرماندهان دوران دفاع مقدس بوده، اما در زمینه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی از جمله دفاع مقدس، رسانه، خانواده، جنگ‌نرم، دشمن‌شناسی، قرآن و... فعالیت داشته و دست‌نوشته‌ها و آثار مکتوبی از خود به یادگار گذاشته که بخشی از آن در قالب کتاب منتشر شده و بخشی دیگر نیز در یک کارگروه، مراحل بررسی و تدوین خود را می‌گذراند. در دوران حیات مرحوم تیموری، سه جلد کتاب نگاه اجمالی به دفاع‌مقدس، راز بندگی (شامل پانصد خاطره دسته‌بندی شده) و و اما خرمشهر از او منتشر شده و پس از فوت این مرد فرهیخته در سال 1396 یک جلد کتاب دو هزار صفحه‌ای با عنوان رسانه؛ شمشیر دو دم، از او منتشر شده‌است که به عنوان کتاب‌های مرجع و مبنای فعالیت انجمن راویان استفاده می‌شود. مرحوم تیموری یک جمله مشهور در این زمینه داشته و آن هم اینکه «کسی که بوی باروت به مشام او خورده، می‌تواند روایت کند.»

از دیگر موسسان این انجمن می‌توان به افرادی نظیر آقایان تیموری، سعادتمند، هاشمی، گلزار، شالچی، آسوده، ساغری، آرانیان و احراری اشاره کرد.

ابتدای کار انجمن راویان فتح خراسان رضوی، با روایت راهیان نور آغاز شده و در ادامه مسیر تاکنون، تنوع عناوین روایتگری اعضای این انجمن به بیش از 25 عنوان برای رده‌ها و طیف‌های مختلف سنی رسیده‌است.

البته که راویان این گروه، فقط افراد با سابقه حضور در دفاع مقدس نیستند. در چشم انداز 25 ساله این انجمن هم که از سال 1397 آغاز شده، اینگونه آمده که باید 10 هزار راوی در آن حضور یابند که شامل 7 هزار راوی جوان و 3 هزار راوی پیشکسوت می‌شود.

دوره‌های آموزشی انجمن هم کاملا علمی و مبتنی بر مسائل و نیازهای روز است. حتی راویان خواهر هم در جمع آنها حضور پیدا کرده‌اند. انجمن راویان از لزوم چاپ و نشر کتاب در این زمینه‌ها نیز غفلت نکرده و به تناسب نیاز، کتاب منتشر می‌شود. علاوه بر کتاب‌های مرحوم تیموری، کتاب‌هایی نظیر کتاب کار راوی، شامل روایتگری در مسیرهای سه گانه خوزستان و متناسب با نیازهای کاروان‌های راهیان نور خراسان و منشور ملی روایتگری، شامل دغدغه‌های مرحوم تیموری در 10 سال ارزیابی کاروان‌های راهیان‌نور کشور نیز تولید شده که البته بازنگری و به روز شدن این کتاب‌ها نیز در دستور کار قرار دارد.

انجمن راویان در 17 شهرستان در سطح استان فعال است و در مشهد هم 11 گروه راوی حضور دارند که یکی از آنها، گروه خواهران است. گروه‌ها با نام شهدا شناخته می‌شوند و یک شبکه ارتباطی منظم در میان آنها برقرار است. ضمن این که ارتباط سازمانی هم با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برقرار شده‌است.

 

ویدیو ها

پوستر ها

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: بلوار امام رضا ، بین امام رضا 33 و 35

تلفن ثابت: 05138533810

تلفن همراه: 09156111815

وب سایت : http://ravianefatherazavi.com

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401