موسسه ریحانه النبی مشهد

موسسه ریحانه النبی مشهد


معرفی مجموعه

 

«ریحانه‌النبی» جایی برای حجاب و عفاف انتخابی

 

«موسسه حجاب ریحانه‌ النبی» در سال 84 با مدیریت جواد حسن‌زاده مجوز فعالیت گرفت. این موسسه برای شروع؛ در شش استان کشور با مرکزیت شهر قم فعالیتش را آغاز کرد و اکنون به‌عنوان اولین مجموعه فرهنگی در حوزه حجاب و عفاف شناخته می‌شود که به‌ صورت رسمی و با مجوز کشوری وارد میدان شده است.

شعبه مشهد در سال 88 راه‌اندازی شد و با هماهنگی اداره کل آموزش و پرورش و مجوز وزارت کشور، مربیان تربیت‌شده و مورد تایید موسسه به مدارس شهر ورود پیدا کرده‌اند. گستره فعالیت ریحانه‌النبی، آموزش دانش‌آموزان دختر در مقطع ابتدایی دوره دوم، آموزش مربیان و مبلغان حجاب، آموزش اساتید حجاب برای حضور در کرسی‌های آزاد اندیشی و حوزه‌های نخبگانی، تولید نوشت‌افزار ایرانی و فعالیت در سایت‌های خبری – فرهنگی همچون «حجاب ایران»، «حجاب نیوز» و «ریحانه» تعریف شده است.

در شرایطی که مقام معظم رهبری دغدغه تهاجم فرهنگی را مطرح کردند، برخی فعالان فرهنگی درصدد برآمدند که ببینند برای پیشگیری از این تهاجم چه برنامه‌ریزی‌ها و اقداماتی می‌توان انجام داد. در این‌باره با برخی مراجع تقلید نیز همفکری و مشورت شد و مشخص شد که آنچه در این حوزه غریب مانده و در عین حال بسیار سرنوشت‌ساز، تأثیرگذار و زیرساختی هست، حجاب و عفاف است.

شاکله اصلی فعالیت موسسه در زمینه حجاب و عفاف، برنامه‌های آموزشی است و در این میان ریحانه‌النبی تنها موسسه‌ای است که با امضای تفاهم‌ نامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش مجوز ورود به مدارس را کسب کرده است. بر اساس این تفاهم‌ نامه مقرر شده مربی مورد تأیید ریحانه‌ النبی در کنار آموزش کتاب «دین و زندگی»، هفته‌ای یک‌ساعت در کلاس درس دانش‌آموزان حاضر شود و به زبان نرم و داستان‌گونه به تببین آثار و فواید حجاب و عفاف در زندگی بپردازد.

به این ترتیب مربیان موسسه در طول سال تحصیلی در کنار دختران خواهند بود و مزیت مهم این کلاس‌ها این است که آموزش‌ها به‌ صورت کارگاهی برگزار نمی‌شود و در طول سال استمرار دارند.

تأکید موسسه ریحانه‌ النبی این است که مربیانش از طلاب حوزه علمیه باشند تا سواد و آگاهی لازم را نسبت به مسائل دینی و احکام داشته باشند و بتواند شبهات احتمالی دانش‌آموزان را بر طرف کند.

در 13 سالی که از شروع فعالیت موسسه در مشهد می‌گذرد، نزدیک به 300 نفر از بانوان طلاب علاقه‌مند در آموزش‌های جهادی ریحانه‌النبی شرکت و مجوز ورود به مدارس را کسب کرده‌اند. از 5 سال گذشته مقرر شده ریحانه‌النبی در حوزه نخبگانی نیز وارد شود. بر این اساس طلاب آموزش‌ دیده در مقاطع بالاتر و حتی دانشگاه‌ها اعزام می‌شوند تا پاسخگوی شبهات احتمالی دانش‌ آموزان و دانشجویان باشند.

از سال گذشته نیز شناسایی اساتید علاقه‌مند برای حضور در مجامع علمی و کرسی‌های آزاد اندیشی شروع شده تا در جریان برنامه‌های کارگاهی، دغدغه‌ها و شبهات مطرح‌شده نقد و بررسی شود.

موسسه ریحانه‌النبی در کنار فعالیت‌های آموزشی، در حوزه تولید محصول متناسب با اندیشه‌ و محتوایی که آموزش می‌دهد نیز ورود کرده است. فروش این محصولات اما در حوزه آموزش نقشی ندارد و تا کنون 35 نوع هدیه و محصول در حوزه نوشت‌افزار و حجاب و عفاف تولید و عرضه شده است.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، بلوار عبدالمطلب، عبدالمطلب 27، مدرسه بانو امین

تلفن همراه: 09151003657

رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401