قرارگاه تحول اجتماعی خراسان رضوی

قرارگاه تحول اجتماعی خراسان رضوی


معرفی مجموعه

«قرارگاه تحول» جایی برای اتصال فعالان فرهنگی به فعالیت های اجتماعی

 

در ادامه مسیر تشکیل «جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» با توجه به بیانات مقام معظم رهبری درباره گام دوم انقلاب در سال92، پیوست فعالیت‌های اجتماعی در این دهه شکل جدی‌تری پیدا کرد. سال95 پیوست‌های اجتماعی جبهه فرهنگی در چندین نهاد ایجاد شد که «قرارگاه مردمی تحول اجتماعی» از جمله این پیوست‌ها بود که سال1400 در استان خراسان رضوی و مشهد نیز با هدف ایجاد حلقه‌های میانی و کنشگری در محلات آسیب‌پذیر شکل گرفت.

شناسایی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های اجتماعی و رسیدن به هسته‌های خودساخته جدی‌ترین دستاورد کار مردمی قرارگاه است.

کلیت فضای کار قرارگاه بر مبنای فراتسهیلگری در محلات رخ می‌دهد که فراتر از ورود صرف مداخله‌جویانه، تسهیل‌گری، اقناع و حساس‌سازی است.

از دی1400 که فعالیت اصلی قرارگاه آغاز شد نقطه اثر اصلی در حوزه نوجوانان و دهه هشتادی‌ها دیده شد؛ اما انتخاب نوجوانان و آغاز کار با آن‌ها نیاز به فرآیندی دارد که مربی‌های مختلفی را درگیر می‌کند، از این رو ابتدا در سه محله هسته‌هایی حول محور نوجوان تشکیل شد. پس از شکل‌گیری هسته‌ها نیز پروژه راهیان نور دهه هشتادی‌ها با ادبیات کنشگری اسلامی طراحی شد که شامل دو اتوبوس 40 نفره از نوجوانان و اعزام آن‌ها در دو بازه به مناطق جنگی بود.

برای حضور در این کاروان‌ها کسانی که میزان کنشگری بیشتری با هسته‌های محلی و مربی‌ها داشتند شانس افزون‌تری هم داشتند. این کاروان‌ها از اینجا متمایز می‌شوند که هنگام تشرف به جبهه‌های غرب و جنوب که معطوف به مشاهده و لذت است مربی باید بتواند از این محور، آن‌ها را متوجه فرهنگ انقلاب و دفاع و سیره شهدا کند. پس از برگزاری راهیان نور، هسته دختران قرارگاه به 75 نفر و هسته پسران به 55 نفر رسید.

پس از آن در قالب 15 رویداد اردوهای یک روزه و زیارتی، این مجموعه‌ها با هم در ارتباط بودند که سبب تشکیل «باشگاه نوجوانان تحول» شد. برای این باشگاه از ابتدای تابستان همزمان با دهه ولایت و سپس ماه‌های محرم و صفر مسیر 72روزه تربیتی، مهارتی درنظر گرفته و حرکت چهار مداره برای آن‌ها طراحی شد که توسط «اندیشگاه قاسم‌ابن‌الحسن» به انجام رسیده است. مدار اول «رفاقت» است که با آموزش سبک زندگی جمعی در قالب اردوهای چند روزه اجرا شده است. مدار دوم «شناخت» است که لازم بود نوجوانان با کتاب‌ها و مسیرهای محتوایی رشد آشنا شوند، مدار سوم «مهارت» است با این رویکرد که اگر می‌خواهید برای جامعه پیرامونی خود کار کنید باید در گام نخست از مدرسه خود گره‌ای را باز کنید و مدار چهارم نیز «ولایت» است که اشاره به جریان‌داشتن ولایت‌خواهی در همه کارهای انسان است.

حضور در سفر و پیاده‌روی اربعین که از 9 روز آن، 4 روز به خادمی زائران در شهر مهران اختصاص داشت از دیگر برنامه‌های قرارگاه بوده است که بازخورد این سفر، دو اتوبوس نوجوان پسر و دختر به‌عنوان هسته‌ای کنشگر در خانه، مدرسه و محله بوده است.

عمده‌ترین چالش این مجموعه به‌عنوان حلقه میانی، ظرفیت اندک برای معرفی سایر مجموعه‌های مشابه و کمبود مجموعه‌هایی از این دست، در زمینه تدوین نظام‌نامه و شناسنامه فرهنگی است.  

 

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، امام رضا 35، پلاک28، ساختمان یاسین

تلفن همراه: 09152314092

وب سایت : https://tahavolejtemaee.ir

رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401