موسسه عهد همدلی

موسسه عهد همدلی


معرفی مجموعه

«عهد همدلی» جایی برای ترویج فرهنگ مهدوی

ایده تشکیل مؤسسه‌ای با رویکرد فرهنگی و مهدوی در سال ۱۳۹۳ از سوی برخی فعالان مذهبی شهر مشهد مطرح شد. این ایده اولیه پس از جلسات و پیگیری‌های گروه‌های مرتبط، در سال۹۴ منجر به شکل گرفتن مؤسسه «عهد همدلی» شد. هدف از تشکیل این مؤسسه ایجاد تعامل و همکاری میان تشکل‌ها، گروه‌ها و هیئت های فعال در حوزه فرهنگی و مهدوی بوده است. هدفی که منجر به برگزاری برنامه‌های جامع با موضوع مهدویت در سطح شهر و استان شده است.

شکل گرفتن مؤسسه عهدهمدلی و مشارکت اعضای این مجموعه با یکدیگر برای برگزاری برنامه‌های جامع مهدوی منجر به این شده که در این سال‌ها جشن‌های بزرگ نیمه‌شعبان و عید بیعت که آغاز امامت زمان(عج) است در سطح کلانِ شهری و با مشارکت پررنگ شهروندان و فعالان فرهنگی و مذهبی برگزار شود.

پس از پا گرفتن مؤسسه عهد همدلی، ۷۰۰ گروه فرهنگی و مذهبی در سطح مشهد همکاری خود را با این‌ موسسه آغاز کرده‌اند که سبب شده «عهد همدلی» تبدیل به مجمع تشکل‌های مذهبی شهر مشهد شود.

حمایت از گروه‌های مذهبی، یکی از اقدامات موسسه عهد همدلی پس از آغاز همکاری با تشکل‌ها است. این حمایت بر سه محور برگزاری مراسمات، همراهی تشکیلاتی و کمک‌های مادی انجام می‌گیرد.

با توجه به اینکه حیات ما در عصر غیبت حضرت مهدی(عج) است، اعضای موسسه عهد همدلی برنامه‌های خود را با تمرکز بر امور مهدوی پیش‌ می‌برند. این برنامه‌ها شامل دو بخش اصلی خودسازی و زمینه‌سازی در جامعه است. بخش زمینه‌سازی دربرگیرنده برنامه‌های مناسبتی و اجتماعی با حضور عموم مردم است و در محور خودسازی بر تقویت ظرفیت‌های درست فردی و اعتقادی تمرکز می‌شود.

از اقدامات مهم مؤسسه عهد همدلی، آموزش‌های اعتقادی، اخلاقی و اجتماعی به اعضای مراجعه‌کننده است. این آموزش‌ها برای هر فرد متناسب با شخصیت او صورت می‌گیرد. به این صورت که فرد بعد از مراجعه به مؤسسه اطلاعات اولیه‌ای از ابعاد شخصیتی خود را در اختیار کارشناسان قرار می‌دهد و بعد از آن مطابق با برنامه‌ای که در اختیار او قرار می‌گیرد شخصیت خود را در حوزه‌های دینی، اجتماعی و اخلاقی تقویت می‌کند.

قرار گرفتن ظرفیت‌های گروه‌های مذهبی و فرهنگی شهر مشهد در کنار یکدیگر اتفاق مثبتی بوده که به همت مؤسسه عهد همدلی رقم خورده است. نتایج مثبت این حرکت گروهی باعث شده که مدیران مؤسسه این روزها به فکر توسعه مجموعه خود به سایر استان‌ها باشند تا بتوانند از هم‌افزایی پتانسیل‌ها برداشت مطلوبی به نفع جامعه کنند. در این مسیر فعالان فرهنگی استان‌های اصفهان و یزد با مشاوره مدیران مؤسسه عهد همدلی امور مربوط به تجمیع گروه‌های مذهبی و فرهنگی را آغاز کرده‎‌اند.

تلاش برای زمینه‌سازی ظهور به عنوان هدف نهایی مؤسسه عهد همدلی تعیین شده است. اعضا و تشکل‌های این مجموعه می‌کوشند تا با ایجاد همدلی در بین گروه‌های مختلف جامعه قدم مثبتی برای زمینه‌سازی ظهور بردارند.

مؤسسه عهدهمدلی به عنوان یک مجموعه مردم‌نهاد در این سال‌ ها با مشکلات مالی و اداری ‌روبه‌رو بوده است که بخشی از این کمبودها با مشارکت شهروندان و خیران برطرف شده است و همراهی برخی ارگان‌ها می‌تواند بر نتیجه‌گیری مطلوب‌تر این مجموعه تاثیر مثبتی داشته باشد.

 

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، فدائیان اسلام14، مجتمع فرهنگی امیرالمومنین علیه السلام

تلفن ثابت: 05138539187

تلفن همراه: 09103174110

وب سایت : https://www.ahdhamdeli.ir

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401