کتابخانه بچه های آسمان

کتابخانه بچه های آسمان


معرفی مجموعه

کتابخانه تخصصی کودک بچه های آسمان
«کتاب، شادی، بازی، کودک»

کتابخانه تخصصی کودک بچه های آسمان، در سال ۱۳۹۱ به عنوان اولین کتابخانه تخصصی کودک خودگردان(خصوصی) در کشور افتتاح گردید.
این مجموعه ی جهادی، با هدف ایجاد فضایی امن و کودکانه برای استفاده از کتاب هایی خوب و جهت بخش، آغاز به کار کرد و با همراهی جمعی از بانوان و مادران تحصیلکرده و جهادگر توانست این هدف را محقق کند.
آغاز به کار این مجموعه در منطقه ی سیدرضی مشهد، با ۳۶۰۰ جلد کتاب کودک، ۵۰۰ جلد کتاب تربیتی و ۲۰۰ بازی فکری بود که اکنون در دهمین سال فعالیت، و همزمان با اجاره ی مکان جدید در انتهای بلوار آموزگار، منابع مجموعه به ۱۲ هزار جلد کتاب کودک در ۹ هزار عنوان، ۱۵۰۰ جلد کتاب تربیتی، ۸۰۰ جلد کتاب نوجوان و ۷۰۰ بازی فکری رسیده است.

تأکید ویژه و خاص ما بر فضاسازی متناسب بر روحیات و توانمندی های مخاطب کودک از حیث دسترسی-نظم-نظافت-ایمنی-زیبایی باعث ترغیب خانواده ها به حضور در این مجموعه گردیده است.
انتخاب کتاب بر مبنای اصولی مشخص و منطبق با فرهنگ ملی و دینی و حذف کتاب هایی که لایق ذهن و قلب و روح پاک کودکان نیستند، مجموعه ی منابع کتابخانه را با وجود تنوع موضوعی بالا، قابل اعتماد و اطمینان ویژه ای نموده است.

گرچه مخاطبین اصلی کتابخانه ی بچه های آسمان، کودکان صفر تا ۱۲ سال هستند که می توانند از بخش کتاب رُشدانه استفاده کنند، اما راه اندازی بخش کتاب دوره ی طلایی برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ سال، بخش کتاب روشنا با موضوعات تربیتی برای والدین و مربیان و بخش امانت بازی های فکری برای همه ی گروه های سنی، باعث شده تا این مجموعه برای استفاده ی فرهنگی یک خانواده، کامل و جامع باشد.

گروه‌بندی سنی خاص و مشخص نمودن آن روی تک تک کتاب ها با برچسب رنگی، رده بندی کتاب ابداعی و خاص بچه های آسمان که بر اساس ویژگی های کتاب کودک طراحی شده است، راه اندازی بخش امانت بازی فکری از ابتدای کار مجموعه، تلاش برای ورود والدین به فرآیند کتابخوانی کودکان و امکانات و فضای خاص متناسب با کودکان، از جمله ویژگی های منحصر بفرد کتابخانه بچه های آسمان است.

همچنین مفتخریم که طی ده سال فعالیت، در زمینه های مرتبط با کتاب و کتابخوانی کودک، به مجموعه های مختلفی مانند کتابخانه ها، مهدها و مساجد مشاوره داده و نتیجه ی آن را مشاهده کرده ایم.

بعد از حدود ۱۰ سال فعالیت در حوزه ی معرفی و امانت بازی های فکری، گروه بازی‌سازی بازی‌نیوْ، در کنار کتابخانه ی بچه های آسمان آغاز به فعالیت نمود تا بتواند از مسیر طراحی و تولید بازی های فکری کودکانه، قهرمانان بزرگ ایران زمین را به مخاطبانش معرفی نماید. این گروه که متشکل از کتابیاران و فعالین جهادگر کتابخانه است، در اولین تولید خود، بازی فکری دِرفشان را با هدف معرفی ۱۲ تن از شهدای مدافع حرم، تولید و عرضه نموده است و این روزها در تدارک تولید دومین بازی فکری می باشد.
شعار گروه، یعنی «قصه ی قهرمانان را بازی کن» نشان‌دهنده ی هدف اصلی ما یعنی تولید بازی های خوب و باکیفیت بر مبنای قصه های قهرمانان است.

به امید روزی که کتاب و کتابخوانی کودکان، یکی از دغدغه های همه ی خانواده ها باشد و در هر کوی و برزن یک کتابخانه تخصصی کودک چشم نوازی کند.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، آموزگار۸۰, کوچه اول سمت راست

تلفن ثابت: 05135093438

تلفن همراه: 09394661163

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401