گروه قصه گویی قاصدک

گروه قصه گویی قاصدک

معرفی مجموعه

«قاصدک» جایی برای رشد خلاقیت

موسسه خلاقیت، قصه‌گویی و اوریگامی «قاصدک» سال ۱۳۹۵ شروع به کار کرده و هدی دامغانی مدیر و موسس این مجموعه است. او مدرس سازمان فنی و حرفه‌ای در حوزه تربیت مربی کودک است.

دامغانی فعالیت حرفه‌ای خود را از جشنواره مادران قصه‌گو آغاز کرده و در دوره بعدی این جشنواره به عنوان مدرس شرکت کرده‌است.

اعضای این مجموعه در ابتدا فعالیت‌های خداپسندانه خود را با قصه‌گویی در اکثر بیمارستا‌ن‌های مشهد، به خصوص بیمارستان‌های تخصصی کودکان، مراکز نگهداری کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست و مراکز نگهداری معلولان ذهنی و جسمی شروع کرده‌اند.

مهمترین فعالیت‌های این مجموعه در حوزه قصه‌گویی، توانمندسازی و آموزش‌های مهارت‌های زندگی به کودکان است. این برنامه‌ها با هدف پرورش خلاقیت، افزایش مهارت‌های دست‌ورزی، تقویت اعتماد به نفس‌ و بهبود وضعیت هوش‌های ۹گانه انجام می‌شود و در بخش آموزش اوریگامی با قصه همراه است.

تفاوت مجموعه قاصدک  با مجموعه‌های مشابه، حضور همیشگی روانشناس و کارشناس آسیب‌شناس اجتماعی در برنامه‌ها بوده که به بررسی اثر تربیتی و روان‌شناسی قصه‌ها می‌پردازد.

در طول برگزاری کلاس‌های قصه‌گویی، نحوه بیان قصه شامل زبان بدن، لحن و اجرا  توسط کارشناس آموزش داده می‌شود.

حوزه دیگر فعالیت‌های مجموعه قاصدک، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای والدین در قالب کارگاه‌ها و دوره‌های توانمندسازی است. این کلاس‌ها شامل آموزش قصه‌گویی و اوریگامی است که به طور معمول در مدارس و برای اولیا دانش‌آموزان برگزار می‌شود. البته این مجموعه برای توانمندسازی خانواده‌ها دوره‌های تندخوانی، تقویت حافظه و تمرکز را نیز برگزار می‌کند.

حوزه سوم فعالیت‌های مجموعه قاصدک تربیت مربی توانمند برای کودکان به صورت تخصصی است که مهارت‌های قصه‌گویی، قصه‌نویسی، تکنیک‌های کتابخوانی، نمایش خلاق و اوریگامی را شامل می‌شود.

مربیان آموزش دیده پس از اتمام این دوره توسط مسئولان مجموعه به بازار کار معرفی می‌شوند.

تولید و طراحی کاغذ مناسب برای اوریگامی با ویژگی‌های خاص از دیگر اقدامات این مجموعه است. همچنین قاصدک در برنامه‌های مناسبتی در حسینیه‌ها، هیئت‌های مذهبی، جشن‌های تولد و عروسی، جشن‌های آغاز و پایان برنامه‌های قصه‌گویی و اوریگامی، اجراهای ویژه‌ای برای سرگرمی کودکان برگزار می‌کند.

موسسه قاصدک در فضای مجازی هم اقدام به تولید محتوا در حوزه قصه‌گویی همراه با اوریگامی و همچنین نکات آموزشی برای والدین، مربیان و کودکان کرده است.

مسئولان این مجموعه در نظر دارند در آینده کتابی از مجموعه داستان‌های نوشته شده در موسسه را منتشر کنند که البته این امر مستلزم رفع مشکلات مالی است. ایجاد یک مکان مشخص به عنوان فضایی که برای مادر و کودک محسوب شود هم جزو برنامه‌های بلندمدت این موسسه است. همچنین این مجموعه قصد دارد با برنامه‌ریزی‌های لازم اقدام به برگزاری همایش‌های قصه‌گویی در تمام شهرهای ایران کند.

چالشی که این مجموعه با آن روبروست کم بودن کتاب‌های داستان مناسب برای کودکان است. بنابراین اعضای این مجموعه برآن شده‌اند تا با تالیف داستان و سرودن شعرهای کودکانه محتوایی را برای برنامه‌های خود تولید کنند.

قاصدک، همراهی نکردن برخی نهادهای مربوطه را چالش مسیر خود می‌داند و همراهی سازمان‌هایی مانند شهرداری و اداره آموزش و پرورش را برای حضور در مدارس دولتی لازم می‌داند.

 

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، بلوارسیدرضی، عدل5، پلاک128

تلفن همراه: 09036869025

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401