موسسه فرهنگی تربیتی خانه هم بازی

موسسه فرهنگی تربیتی خانه هم بازی


معرفی مجموعه

«خانه همبازی» جایی برای زندگی با گفتمان انقلاب

جاری شدن گفتمان کلان انقلاب در متن زندگی خانواده‌ها، از اهداف دفتر مطالعات فرهنگی انقلاب اسلامی بود که به منظور تحقق آن «موسسه فرهنگی تربیتی خانه همبازی» سال96 در مشهد آغاز به کار کرد.

کار خانه همبازی ابتدا با بازی شروع شد اما به مرور زمان از نیمه های سال 99 بصورت جدی گسترش یافت به گونه‌ای که اکنون بازی، تنها یکی از عرصه‌های فعالیت خانه می‌باشد و علاوه بر انجمن بازی، سه انجمن ادبی، رسانه و تجربه نگاری تربیتی که همه ذیل شورای علمی و شورای سیاست‌گذاری هستند نیز فعال شده‌اند که به این ترتیب مخاطب آن مادران، مربیان، کودکان و نوجوانان هستند؛ بخش نوجوانان به تازگی فعال شده و فعلا بر تولید رمان با محوریت هویت و خودباوری برای دهه هشتادی‌ها تمرکز دارد.

در انجمن ادبی، با هدف تربیت کارشناسان انقلابی متعدد در حوزه ادبیات کودک، برنامه هایی چون داستان نویسی، تربیت منتقد ادبی و کتابخوان برای کودک دارند که مجموعه داستان چهارجلدی پیشرفت (فردا را ما می‌سازیم)، از خروجی‌های مهم و موفق این انجمن بوده‌است.

انجمن بازی تلاش دارد در قالب تمرین مهارت‌های بازی، تربیت مربی بازی، توانمندسازی نیروها، بررسی و رصد بازی‌ها؛ مفاهیم و مبانی ارزشی را منتقل کند و اولویت آن طراحی بازی‌های همگانی و ارزان است.

در انجمن تجربه نگاری، تجارب بزرگسالان در دو حیطه تربیت فرزند و روایت نگاری خانواده در موضوعات مختلف گردآوری، ارزیابی و تطبیق با مبانی می شود که چون مسئله محور است، خروجی های آن بدون تبلیغ خاصی خودش به چاپ های بعد می‌رسد. در انجمن ادبی نیز تولیدات ادبی در قالب کتاب، رمان و تربیت نویسنده انجام می‌شود. در حاشیه انجمن‌ها، واحد پوشاک ردا هم با هدف ارائه مدل‌ها و تصویرگری‌های بومی پوشاک نیز به تازگی شروع به کار کرده است.

اعزام مربی بازی به مجالس، اردوها و مدارس (برای اجرای بازی های هدفمند نه صرفا سرگرمی) و توانمندسازی مربیان مهدکودک یا مدارس، اجرای کارگاه‌های بازی مادروکودک، تولید فیلم و مستندهای مرتبط، تولید کتب داستان و بازی عملیاتی، سری کتب حاج قاسم به منظور معرفی الگویی در دسترس و تبیین نقش مردم در کنار الگوها، مجموعه کتاب‌های تعاملی با هدف معرفی الگو به کودک، اقدام برای بومی‌سازی قالب جشن تولد از جمله برنامه ها و خروجی‌های خانه همبازی بوده که استقبال خوب نهادهایی چون دانشگاه فرهنگیان و سازمان تبلیغات اسلامی را به همراه داشته‌است.

خدمات حضوری این مجموعه به صورت مجازی به سایر نقاط کشور نیز ارائه می‌شود؛ در عین حال در همه پروژه‌ها و تولیدات محتوا نگاه جهانی بوده و برخی تولیدات مانند کتاب کشتی نجات، در سطح بین‌الملل مورد استقبال قرار گرفته است.

نخستین چالش این مجموعه در آغاز کار، گارد نویسندگان، تصویرگران و طراحان برای تدوین کتاب کودک پیرامون مفاهیم مد نظر بوده که آنها را ناگزیر به پرورش نیروی هم راستا با اهداف کرده است. مدل ارتباط با مخاطب در جای‌جای کشور نیز دیگر چالش‌ها بوده که با استفاده از شعب جبهه فرهنگی انقلاب در استان‌های مختلف این مشکل نیز رفع شده‌است.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد،مدرس4، پلاک10، حسینیه هنر

تلفن ثابت: 05132291051

تلفن همراه: 09153077240

وب سایت : https://ammaryar.ir

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401