موسسه فرهنگی و خیریه همسایه آفتاب

موسسه فرهنگی و خیریه همسایه آفتاب


معرفی مجموعه

«همسایه آفتاب شهر بهشت»  جایی برای نیکوکاری با پیوست فرهنگی

همه چیز از سال 88 و مراسم تدفین چند شهید گمنام در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد شروع شد، که چند تن از جوانان انقلابی با هم آشنا شده و هسته اولیه جوان‌ترین خیریه استان را شکل دادند. ابتدا هدفشان رفع فقر از طریق ارائه کمک‌های معیشتی به نیازمندان بود اما پس از مدتی متوجه شدند با اینکه بسیاری از لوازم نابودی فقر، درون خانواده‌ها وجود دارد اما همچنان فقیر مانده‌اند، پس عامل دیگری به نام فرهنگ در این میان موثر می‌باشد که ضعف آن موجب تداوم فقر شده‌است.

به این ترتیب «موسسه فرهنگی همسایه آفتاب شهر بهشت» که سال 88 در قالب هیئت و کانون خادمیاری ثبت شده بود، سال 96 به عنوان خیریه نیز در فرمانداری به ثبت رسید تا در بخش خیریه، خدماتی همچون رسیدگی به محرومان، ارائه خدمات آموزشی، پزشکی، عمرانی، اشتغال زایی، تهیه جهیزیه برای سادات و ایتام، تاسیسات و در بخش فرهنگی نیز پیوست های فرهنگی برای خدمات خیریه ارائه دهد.

محمدرضا رمضانیان، دانشجوی دکترای مدیریت فرهنگی که مدیریت موسسه را بر عهده دارد، گفت: این موسسه، حدیث نبوی را که می فرماید المسکین رسول الله، سرلوحه خود قرار داده و تلاش می‌کند یک دانشگاه علمی و فرهنگی باشد. در واقع رویکرد انسان محور بوده و این را نقطه تمایز آن‌هاست. آن‌ها به جای رفع فقر درصدد ساخت انسان و خدمت به انسان هستند.

به عنوان نمونه برای ارائه بسته معیشتی به نیازمندان، تاکنون پنج الگوی همراه با پیوست فرهنگی را طراحی و ارزیابی کرده‌اند. در خیریه همسایه آفتاب، پس از شناسایی خانواده‌های نیازمند، به صورت مداوم و مستمر با آن‌ها در ارتباط هستند و نیازهای غیرمادی زندگیشان (از نوع پوشش تا رفتارها و ازدواج فرزندان و...) را هم رصد و به آن ها رسیدگی می‌کنند که در این فرآیند و تعامل پویا، عوامل و زمینه‌های ایجاد فقر را از بین می رود. همچنین گلچینی از نوجوانان نخبه محروم را در گروه‌های 12 تا 14 نفره دارند که بصورت تخصصی با مربی تربیتی جلسه و در کنار بازی و تفریح و ... احکام و اعتقادات را آموزش می‌بینند تا در آینده مددکار موسسه باشند.

به اعتقاد مدیر این موسسه، گذشته از پیچیدگی های ثبت و تمدید موسسه که واقعا متقاضیان را دچار فرسایش می کند و نیز عدم حمایت سازمان‌های ذیربط، مهمترین چالش این موسسه با سایر موسسات خیریه است که ورود غیر عالمانه در این عرصه دارند و باعث تشدید فقر جامعه می شوند. در حالی که اگر نهادهای ارائه دهنده مجوز خیریه‌ها، متمرکز و مشخص باشند و در کنار ارائه مجوز، آموزش های مددکاری ارائه دهند، نه تنها مردم به فقرنمایی تشویق نمی‌شوند بلکه با همگرایی و هم افزایی خیریه ها شاهد آثار و برکات و نتایج موثری در کاهش فقر خواهیم بود.

این موسسه آمادگی دارد برای هر مجموعه یا موسسه فرهنگی خیریه سطح استان در زمینه آموزش مددکاران یا مددجویان پیرامون امور شغلی تا فرهنگی، اصلاح روند کار خیریه و الگوی خدمت رسانی، سند چشم‌انداز و آینده پژوهی، مهارت‌های تیم سازی و...، به صورت تخصصی و به نام خود موسسات، ارائه خدمت داشته باشد.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، امامت15، نبش چهارراه اول

تلفن همراه: 09158440030

وب سایت : https://hamsayeaftab.ir

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401