دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی (حسینیه هنر)

دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی (حسینیه هنر)


معرفی مجموعه

«حسینیه هنر» جایی برای تجربه زیست انقلابی

«دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» از سال86 با ورود به بخشی از تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی که پرداخته نشده یا کمتر به آن پرداخته شده بود با هدف همگرایی و تجمیع فعالیت‌های فرهنگی شهر مشهد تشکیل شد.

تشکیل‌دهندگان این دفتر اعتقاد دارند هنر و رسانه پس از اندیشه است بنابراین ابتدا باید در حوزه اندیشه و محتوا کاری انجام گیرد و سپس سراغ خروجی‌ها رفت. از این‌رو برای تجهیز خود تجربه زیستی انقلاب اسلامی را بررسی و استهصال کردند. در این مسیر، پژوهش در حوزه معلمان پرورشی دهه60 که مدیران کنونی کشور را پرورش داده‌اند و مربیان نهضت سوادآموزی در گروه برنامه‌های دفتر قرار گرفت و انتشار کتاب «خانم مربی» نمونه‌ای از حاصل این پیگیری‌هاست. موضوع بعدی که مورد توجه این گروه قرار گرفته سیر پیشرفت بعد از انقلاب است که دراین‌باره تاکنون 120 عنوان کتاب منتشر شده که از جمله: کتاب‌های «آرزوهای دست‌ساز» و «سلول‌های بهاری» بوده است.

موضوع بعدی نقل تاریخ شفاهی فداکاری‌های روستاییان و نیروهای جهادسازندگی از ابتدای پیروزی انقلاب به‌عنوان بخشی از جامعه که بار انقلاب بر دوششان بوده، است که انتشار کتاب‌های «دختر تبریز» و «رسم جهاد» نتیجه آن است.  

در حوزه زنان، کتاب‌های «مرضیه» و «روز آزادی زن» از فعالیت‌های صورت گرفته است و در زمینه دفاع از حرم نیز جمع‌آوری تاریخ شفاهی شهدای حرم در قالب کتاب‌هایی مانند «شهید جواد کوهساری» و «در مکتب مصطفی» انجام گرفته است.

پس از آن، دفتر با گسترش فعالیت‌های خود در عمق به سمت تولیدات فیلمنامه‌ای و سینمایی گام برداشته و با راه‌اندازی «مدرسه سینمایی ماه» جمع‌آوری و تولید فیلمنامه‌های خود را آغاز کرد. این تلاش با فیلم سینمایی «منطقه پرواز ممنوع» که هم در گیشه و در هم در محتوا خط‌شکن بود خود را نشان داد. همچنین با ورود به تولید سریال‌های تلویزیونی مانند «وضعیت زرد» فعالیت‌ها گسترده‌تر شد.

این نهاد 9محور اصلی مانند زنان، پیشرفت، جوان مومن انقلابی و... در چارچوب فیلمسازی دارد که یکی از این محورها هجو غربزدگی است که با تولید برنامه‌هایی مانند «کافی‌شات» و «دی‌بی‌سی» که از شبکه‌های نسیم و امید و همچنین صداوسیما پخش می‌شود پیگیری شده است.

داستان پشتیبانی و پتوشویی زنان اندیشمک در دوران دفاع مقدس در کتاب «حوض خون» از همین سری فعالیت‌ها بوده است.

دفتر اکنون در 18 شهر کشور دفتر دارد که کار ویژه آن‌ها تاریخ شفاهی و روایت بدنه انقلاب اسلامی است.

از سال89 بخش مردمی فیلم عمار نیز توسط این دفتر راه‌اندازی شد به‌طوری که سال پیش افزون بر 3هزار فیلم به دبیرخانه دائمی این جشنواره رسید. از 5سال پیش سایت «عماریار» نیز راه‌اندازی شده است و در جشنواره عمار بخشی به عنوان «عمار مدرسه» ویژه نوجوانان نیز دارند.

چالش اصلی این مجموعه علاوه بر نبود حمایت‌های اقتصادی، تحمیل اتفاقاتی از بیرون است که زمان و انرژی‌بر است. از سوی دیگر در همگرایی با مجموعه‌های همسان دچار مشکل هستند و انجام کارهای موازی یا متقابل است و نیازمند فضایی برای ایجاد لینک میان این مجموعه‌ها به نفع جبهه انقلاب هستند. 

بیشتر تولیدات این دفتر در رده سنی نوجوانان قرار دارد و درگاه ارتباطی آنان پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی به نام «حسینیه هنر» و دفتر مجموعه است.

 

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، مدرس 4، پلاک 10، حسینیه هنر

تلفن ثابت: 05132291050

تلفن همراه: 09158002413

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401