حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی

حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی


معرفی مجموعه

«حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی» جایی برای احیای هنر مردمی

مجموعه «حوزه هنری تبلیغات اسلامی» طی سالیان متمادی تبدیل به سازمان مستقلی شده که در حوزه‌های مختلف تولیدات فرهنگی هنری، توانمندسازی، آموزشی و... فعالیت‌های متعدد داشته‌باشد و به یکی از کنشگران اصلی در فضای فرهنگی هنری کشور مبدل شود و در عرصه‌های هنرهای نمایشی و تئاتر، هنرهای سینمایی و تصویری، ادبیات، هنرهای تجسمی، موسیقی و سرود فعالیت‌های خود را گسترش دهد.

حوزه تاریخ شفاهی و ادبیات پایداری و مقاومت نیز از جمله حوزه‌های ورود حوزه هنری بوده که انتشارات سوره مهر در حوزه نشر محصولات آن ورود پیدا کرده‌است.

به گفته مجید عسکری رئیس حوزه هنری خراسان‌رضوی، این حوزه در خراسان‌ رضوی نیز توانسته‌است تولیدات قابل قبولی در عرصه‌های مختلف داشته‌باشد که از جمله آن می‌توان به برگزاری جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش، تولید مجموعه 12 جلدی «جاده و جنگ» به عنوان تنها رمان بلند انقلاب اسلامی و نیز ایجاد دبیرخانه هنر حماسی با توجه به ظرفیت‌های موجود در مشهد اشاره کرد.

وی اعتقاد دارد که اگر قرار باشد در زمینه هنر انقلابی تحولی در کشور صورت گیرد، این موضوع باید در حوزه هنر حماسی دنبال شود. وجود مضجع شریف حضرت‌رضا (ع)، سوابق انقلابی و حضور بزرگان انقلابی و وقایع انقلابی در استان و نیز وجود آرامگاه فردوسی و اینکه خراسان، خاستگاه بزرگترین کتاب حماسی جهان بوده‌است نیز در شکل‌گیری هنر حماسی در خراسان‌رضوی موثر است.

همچنین طی یک سال اخیر، دبیرخانه هنر مردمی نیز در حوزه هنری خراسان‌رضوی راه‌اندازی شده‌است. با این مبنا که هنر دچار یک ادبیات صرفا کلاسیک شده و نیاز است جریان هنری که در سال‌های آغاز انقلاب شکل گرفت، بار دیگر احیا شود.

عسکری معتقد است حوزه هنری با دو هدف باید به فعالیت‌های مردمی، هنری ورود پیدا کند. استفاده حداکثری از هنر و ابزارهای هنری در تبلیغ و ترویج ارزش‌ها و مبانی دینی  و از سوی دیگر استعدادیابی از فضاهای دینی و انقلابی. به همین منظور، جریان هنر انقلابی و مردمی از درون تشکل‌ها شکل می‌گیرد و در قالب دبیرخانه ایجاد شده در حوزه هنری، با تشکل‌ها ارتباط برقرار می‌شود.

در سند تحولی حوزه هنری نیز به موضوع تربیت هنرمند از دوران نوجوانی نیز تاکید شده‌است و از سوی دیگر، برای حفظ ارتباط این هنرمند با مباحث دینی و انقلابی به این ایده رسیده‌اند که این افراد از حوزه تشکل‌ها باشند و ارتباط آنها نیز با این تشکل‌ها حفظ شود.

عسکری همچنین بر این نکته تاکید می‌کند که نوجوان از فضای مسجد جدا نشود و به همین منظور، طرح مباحث هنری به سمت برگزاری پاتوق‌ها سمت و سو داده‌شده‌است.

طی یک سال گذشته نیز حوزه هنری خراسان رضوی توانسته است در عرصه هنر مردمی، فعالیت‌های اجرایی را در زمینه‌های سرود، تئاتر و روایت انقلاب انجام دهد. این حوزه به دنبال توانمندسازی مساجد در زمینه تولید و عرضه آثار هنری مردمی است.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، بلوار هاشمیه، بین هاشمیه 20و22، حوزه هنری

تلفن ثابت: 05138830361

تلفن همراه: 09371950635

وب سایت : https://artmashad.ir

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401