انجمن جوانان نصرت

انجمن جوانان نصرت


معرفی مجموعه

«کاراندیش نصرت» جایی برای بروز فعالیت­های اقتصادی بانوان

«سازمان مردم‌نهاد بانوان کاراندیش نصرت» با مدیریت مریم کوره‌پز در حقیقت از سال83 فعالیت خود را آغاز کرد. کوره‌پز که از 15سالگی علاقه خود را به هنر کشف کرده بود از همان زمان در کانون‌های فرهنگی استقلال زیرمجموعه آموزش و پرورش به‌عنوان مربی آغاز به‌کار کرد. پس از ورود به دانشگاه، خلاء اوقات فراغت جوانان را دریافت و به این ترتیب برای پر کردن این خلاء تشکل «انجمن جوانان نصرت» را به ثبت رساند و به‌عنوان یک تشکل دانشجویی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه مانند جشن‌ها، شبکه‌ها، کلاس‌ها، هیات‌ها، مراسم­های مذهبی مانند افطاری و... را به عهده گرفت. سال90 این تشکل با بیش از 600 عضو دانشجو در رشته‌ها و تخصص‌های مختلف فعالیت‌های خود را گسترش داد و به سطح محلات کشاند و در قالب طرح «دوباره زندگی» شهرداری، آموزش افزون بر 600 خانم را در منطقه9 مشهد انجام داد. این طرح تا سال93 به‌طور منظم برگزار شد. در این هنگام دیگر دوره‌های طب اسلامی و فرزندپروری و کلاس‌های هنری برای بانوان نیز از سوی این تشکل برگزار می‌شد.
سال94 انجمن نصرت همزمان با میلاد امام رضا(ع) اقدام به برپایی بازارچه‌ای برای بانوانی که هنری داشتند اما مکانی برای فروش دست‌سازه‌های خود نداشتند کرد که این طرح به‌صورت رایگان تا سال96 به مناسبت‌های مختلف اجرا می‌شد، با پولی شدن بازارچه‌ها گستره نمایشگاهی آن‌ها در سطح شهر بیشتر و ایجاد اشتغال بیشتر بانوان را سبب شد.
سال96 طرح آموزش‌های پیش و پس از ازدواج و فرزندپروری که مربوط به معاونت امور بانوان ریاست‌جمهوری در حاشیه شهر مشهد بود در 40روستا در قالب 10کارگاه با موضوعات مهارت‌های مطالعه، اوریگامی، مهارت نه گفتن، ارتباط موثر، ساخت زیورآلات، نمددوزی، چرم‌دوزی و خیاطی و... از سوی این تشکل اجرا شد.
سال97 چهار رتبه برتر ملی بابت ایده‌پردازی و کارآفرینی از سوی سازمان‌های مختلف به این تشکل تعلق گرفت.
تعیین رابط ازدواج و مشاوره ازدواج، ترویج ازدواج آسان و پرداختن به امور خیریه و توانمندسازی بانوان نیازمند در قالب کمک به تهیه جهیزیه و سیسمونی از دیگر فعالیت‌های این موسسه بوده است.
از آن پس آموزش هنر و تشکیل بازارچه برای بانوان را به طرحی کشوری تبدیل کرده و در گام نخست در استان‌های خراسان شمالی، جنوبی و رضوی و گلستان و مازندران در مدارس، مساجد و محافل بانوان برای دختران عضو کمیته امداد و بهزیستی و سایر خانم‌های جوان اجرایی شد. سال97 در حادثه سیل آق‌قلا نیز این فعالیت‌ها برای بانوان آسیب‌‎دیده منطقه با آموزش و برپایی بازارچه‌ها به‌طور گسترده ادامه یافت.
سال98 معین اقتصادی شهرک طرق و قلعه‌ساختمان و تمامی حاشیه شهر مشهد تا چناران می‌شوند و همچنین با در اختیار گرفتن یک سوله متروکه در گلمکان اقدام به کشت و فرآوری گیاهان دارویی و کشاورزی و آموزش این رشته با نام «شهید جانسوز» می‌کنند.
سال 1400-99 «پروژه اقتصاد دیجیتالی ریاست‌جمهوری» دیگر فعالیت انجام شده از سوی این موسسه بوده است که در 6 استان، در هر استان 25 خانم شناسایی شده و برای فروش دست‌سازه‌هایشان در دی‌جی‌کالا و باسلام قرارداد بسته می‌شود.
از آغاز همه‌گیری کرونا آموزش‌های این تشکل بیشتر آنلاین شده است و رده سنی مورد آموزش آن‌ها کودک تا بزرگسال را شامل می‌شود و راه ارتباطی انجمن نصرت کانال‌هایی در همه پیام‌رسان‌هاست.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، بلوار لادن - بین 51 و 53 - درب پایگاه طبقه همکف

تلفن همراه: 09352160077

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401