کانون فرهنگی تبلیغی رازدانه

کانون فرهنگی تبلیغی رازدانه


معرفی مجموعه

«رازِ دانه» جایی برای انتقال مفاهیم دینی به نوجوان با ابزار هنر

 

شرکت در دوره‌های تربیت مربی مرحوم حجت‌الاسلام راستگو در سال 1385، خلاء کار برای پرورش دینی کودکان و  نوجوانان را به گونه‌ای برای حجت‌الاسلام ابوالفضل باقری، جدی و مورد نیاز نشان می‌دهد که از همان دوره تصمیم می‌گیرد تمرکز کار خود را در این زمینه قرار دهد. در ادامه کار به آنجا می‌رسد که پس از تکمیل این دوره آموزشی دو ساله و ورود به عرصه کار برای کودک و نوجوان در مدارس، به این نتیجه می‌رسد که به جای کارهای فردی، کاری گروهی را به همراه تعدادی از طلاب علوم دینی که دغدغه‌ای مشترک در این زمینه دارند، رقم بزند.

گروهی شامل افرادی که بتوانند از مجموعه‌ای از ابزارهای هنری برای انتقال مفاهیم دینی برای کودک و نوجوان استفاده کنند. کار با حدود 10 نفر و با آموزش‌هایی که در درون همین گروه رقم می‌خورد، شکل می‌گیرد و در اواخر سال 1387 آغاز می‌شود و مجموعه ای با عنوان «کانون فرهنگی تبلیغی رازِ دانه» با مسئولیت حجت‌الاسلام باقری شکل می‌گیرد.

این مجموعه کارهای هنری متفاوتی را نیز برای کودک و نوجوان انجام می‌داد. از اجرای برنامه برای کودک و نوجوان گرفته تا انتقال مفاهیم دینی با بهره‌گیری از ابزار کاغذ و قیچی، طراحی مسابقات و پرده‌خوانی به صورت دیجیتال با رعایت اصل هیجان در کودک و نوجوان، اجرای نمایش عروسکی، استفاده از شخصیت‌های طنز در نمایش‌ها و...

در ادامه مسیر، تعدادی از افرادی که تخصص‌های هنری بیشتری داشتند، به این مجموعه ملحق می‌شدند و کار گسترش بیشتری پیدا می‌کند. کم‌کم نهادهای متولی فرهنگی برای اجرای برنامه به این مجموعه مراجعه می‌کنند و کارها تنوع بیشتری پیدا می‌کند.

کارهایی که از جمله آنها برگزاری جُنگ و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی تربیتی کودک و نوجوان است. در این نمایشگاه‌ها، محتوای تربیتی و اخلاقی بر اساس بازی‌های حرکتی و با شور و نشاط تنظیم و ارائه می‌شد که بسیار مورد استقبال مخاطب نیز قرار می‌گیرد.

در ادامه گستره فعالیت‌های مجموعه رازِ دانه کم‌کم از مرزهای کشور نیز فراتر می‌رود و در خلال سال‌های 1392 تا 1394 برخی از کارهای کودک و نوجوانان در کشور امارات متحده عربی نیز به این مجموعه سپرده می‌شود.

حجت‌الاسلام باقری، ضمن تجلیل از شخصیت مرحوم حجت‌الاسلام راستگو که سال‌های متمادی از عمر خود را در زمینه تربیت کودک و نوجوان و با زبانی ساده خرج کرد، تاکید می‌کند که پیش از حضور در دوره تربیت مربی ایشان، موضوع کودک و نوجوان برای او به عنوان مسئله جدی مطرح نبوده و بعد از آن بود که پرداختن به این موضوع را برای خود ضروری دانست.

این مجموعه، عنوان رازِ دانه را با این استدلال برای خود برگزیده که راز و سری درون این دانه کودک و نوجوان وجود دارد که رشد آن، نیاز به فهم راز دارد.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، خیابان بابانظر42، محسن زاده4، مجتمع امام صادق علیه السلام

تلفن همراه: 09353588151

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401