موسسه فرهنگی تحقیقاتی صدف عفاف نور

موسسه فرهنگی تحقیقاتی صدف عفاف نور


معرفی مجموعه

«صدف عفاف» جایی برای دغدغه‌های زنان و خانواده

«موسسه فرهنگی تحقیقاتی صدف عفاف» از جمله موسساتی است که با دغدغه پرداختن به مسائل زنان و خانواده فعالیت می‌کند.

آنگونه که  سرکار خانم وافی، مدیر این موسسه  می‌گوید، موسسه در سال 1389 تاسیس شده و هر چند موسسه‌ای با مجوز مستقل بوده، اما فعالیت آن، ذیل موسسه مطالعات راهبردی و مجموعه حجت‌الاسلام سید محسن دعایی شکل گرفته و عملا واحد خواهران موسسه مطالعات راهبردی به حساب می‌آمده‌است. به گونه‌ای که بانوانی که می‌خواستند از  دوره‌های آموزشی موسسه مطالعات راهبردی استفاده کنند، به موسسه صدف عفاف ارجاع می شدند.

از ابتدا تا کنون اجرای کارگاه های آموزشی سه ساعته " نگرشی دیگر" در موضوعات متنوع از قبیل: حجاب، زیارت، مهدویت، نماز، معاد، موفقیت، تصمیم گیری، جمعیت و...(از تولیدات موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام) جزء برنامه های دائمی موسسه صدف عفاف بوده و تاکنون صدها بار و برای جمع عظیمی از دانش آموزان عزیز و سایر اقشار بانوان برگزار شده است.

 در دوره‌های آموزشی این موسسه و بنا بر سرفصل‌های آموزشی موسسه مطالعات راهبردی، موضوع تربیت مدرس کارگاه‌های آموزشی و تربیت محقق مطرح بوده و هسته اولیه موسسه صدف عفاف از همان‌جا شکل می‌گیرد.به مرور زمان و بر اساس احساس نیاز مخاطبان فعالیت های موسسه صدف عفاف به موضوعات جدید و کاربردی مورد نیاز بانوان در ابعاد فردی خانوادگی و اجتماعی گسترش پیدا می کند و کم کم مطالعه و پژوهش حول مسئله زنان و خانواده و آموزش مهارت های زندگی از جمله همسرداری، ارتباط موثر با فرزند و... در آن به اولویت تبدیل می شود.

در این عرصه، فعالیت‌هایی در موسسه صدف عفاف انجام می‌گیرد که در موسسه مطالعات راهبردی به آن پرداخته نمی‌شود. لذا نگارش جزوات آموزشی مورد نیاز در دستور کار موسسه قرار می‌گیرد و اساتیدی هم برای تدریس این جزوات و محتوای آموزشی تربیت می‌شوند. در تهیه محتوای آموزشی، بنا بر این قرار می‌گیرد که کمبود مهارت‌های زندگی که برخی از خانواده‌ها را با چالش‌های جدی روبرو می‌کند، شناسایی شده و متون آموزشی متناسب با آن آماده شده و در این دوره‌ها تدریس می شود تا در نهایت به تقویت بنیان خانواده بینجامد.

در کنار دوره های کوتاه مدت کاربردی خانواده، دوره های طولانی مدت دیگر با عنوان "به رنگ یاس" با موضوع "بازیابی هویت زن از منظر اسلام" و شبکه مسائل مرتبط با آن نیز تعریف و اجرا شده ‌است که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته و البته اجرای مجدد آن به دلیل شیوع بیماری کرونا، به زمان مناسب‌تری موکول می‌شود.

در حال حاضر، بخشی از فعالیت‌های موسسه صدف حجاب نیز پیرو موضوع "زن تراز انقلاب اسلامی" و تحت عنوان  "الگوی سوم" صورت می‌گیرد و بر اساس شاخص‌های استخراج شده از رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی در باب این موضوع، نیازهایی که باید برآورده شود تا زنانی با این شاخص‌ها در جامعه حضور پیدا کنند، مورد مطالعه و پژوهش قرار می‌گیرند. این موضوع نیز در یک دوره آموزشی مجزا پیگیری می‌شود.

از سوی دیگر، در موضوع دختران نوجوان نیز به صورت ویژه، بحث زن الگوی سوم مورد تاکید قرار گرفته است.
ضمناً هم اکنون متناسب با شرایط ویژه جامعه محتواهای مورد نیاز نوجوانان ذیل عنوان "سواد رسانه" به مخاطب ارائه می شود، همچنین در پی تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری راجع به حل بحران جمعیت و تبیین ضرورت افزایش جمعیت برای آحاد جامعه موسسه صدف عفاف کارگاه های "تربیت کنشگر جمعیت" را برای علاقه مندان برگزار می کند.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد،خیابان حرعاملی9، شهید وظیفه دوست 14، پلاک39، زنگ پایین

تلفن همراه: 09155090778

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401