مدرسه علمیه ولایت

مدرسه علمیه ولایت


معرفی مجموعه

«ولایت» جایی برای اصالت بخشی به فعالیت­های مدارس علمیه

حجت ­الاسلام احمد سیبویه از جمله جوان­ترین مدیران مداس علمیه در شهر مشهد است که اعتقاد دارد مدارس علمیه این ظرفیت را دارد که کلیه فعالیت­ها در ذیل آن تعریف شود لذا هر فعالیتی از جمله فعالیت­های فرهنگی، تبلیغی، جهادی، کارآفرینی و... را در مدرسه علمیه تعریف می­کند.

او در سال 1395 و پس از مراجعت از قم، مدرسه علمیه «ولایت» را به عنوان یکی از مدارس رسمی سطح 2 و 3 حوزه علمیه مشهد تاسیس و کار خود را آغاز کرده است. پس از آن و پیرو دستور رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر بازگشایی حسینیه آیت الله شیرازی، مدرسه علمیه سطح یک نیز در کنار آن راه­اندازی می­شود و البته تلاش هم بر این قرار می­گیرد که با بهره­گیری از ظرفیت طلاب علوم دینی که در این حوزه تحصیل می­کنند، سایر فعالیت­ها نیز ادامه پیدا کند. ضمن اینکه هیئت مذهبی در حسینیه آیت­ الله شیرازی نیز با این هدف که بتواند در مسائل اجتماعی کارکرد داشته باشد، راه ­اندازی می­شود.

در بخش آقایان، نخستین فعالیت­های جهادی در دوره کرونا توسط مدرسه علمیه ولایت شکل می­ گیرد که شامل ضدعفونی بیش از 700 مسجد و مدرسه و پس از آن نیز تولید محصولات بهداشتی نظیر ماسک و گان بهداشتی بوده که در مقطع آغاز کرونا، تهیه آن با چالش­های متعددی روبرو شده بود. ضمن اینکه در برخی از بلایای طبیعی نظیر زلزله و سیل نیز گروه­های جهادی ذیل این مدرسه به مناطق ورود پیدا می­کنند. علاوه بر این، فعالیت­های خدماتی گروه­های جهادی در زمینه تهیه و توزیع بسته­های معیشتی و نیز غذای گرم برای محرومان نیز توسط این مجموعه شکل گرفته­ است.

در حوزه فعالیت­های تبلیغی نیز برنامه­های مختلفی در دهه آخر صفر شکل گرفته­ است. در ادامه مسیر و با همان نگاه اصالت بخشیدن به حوزه، در بخش کارآفرینی، تولید پوشاک اسلامی برای بانوان شکل می­ گیرد که عرضه قابل قبولی داشته است. پوشاکی که بر دو عنصر زیبا بودن و اسلامی بودن در آن تاکید شده و ضمنا از مواد اولیه تولید داخل در تهیه آن استفاده شده ­است.

در ادامه مسیر، مسجد «حوض لقمان» نیز برای انجام فعالیت­های فرهنگی و از طرف امور مساجد، در اختیار این مجموعه قرار می­گیرد که یکی از فعالیت­های شاخصی که در آن شکل می­گیرد، موضوع «مدرسه در مسجد» است. دبستان و دبیرستان شهید سلیمانی با دروس آموزش و پرورش و البته نگاه معارفی در آن آغاز به کار می­کند. ضمن اینکه پایگاه بسیج این مسجد نیز بار دیگر احیا می­شود.

همچنین حسینیه «نخود بریزها» واقع در میدان بیت المقدس نیز از سوی اداره اوقاف استان در اختیار این مجموعه قرار می­گیرد که فعالیت­های آن در حوزه زنان و خانواده تعریف می­شود. در این مجموعه، فعالیت­هایی نظیر «زائر بانو» برای اسکان بانوان زائر و اردوها، هیئت مذهبی بانوان، فعالیت­ های مشاوره­ای و کودک و نوجوان، اردوهای مادران و دختران، انجام فعالیت­ های کارآفرینی برای بانوان خانه­ دار و تولید محصولات ارگانیک برای توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار و... نیز شکل گرفته است.

علاوه بر این، کانون فرهنگی با عنوان «ملکا» نیز توسط این مجموعه برای مخاطبانی شکل گرفته که عموما جزو طیف مذهبی جامعه تعریف نمی­شوند و در مدت کوتاه فعالیت خود، بازخوردهای خوبی داشته ­است.

حجت ­الاسلام احمد سیبویه بر تعامل و همفکری و در نتیجه، هم ­افزایی فعالیت­های فرهنگی در کنار هم تاکید و اعتقاد دارد باید خط ارتباطی میان فعالیت­های فرهنگی وجود داشته­ باشد تا فارغ از این که مجری برنامه کیست، «تشکیلات اسلامی» با حفظ هویت­ های فردی شکل بگیرد.

 

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، خیابان آیت الله شیرازی، حسینیه آیت الله شیرازی

تلفن همراه: 091283023696

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401