موسسه مطالعاتی تربیتی دختران یاس

موسسه مطالعات تربیتی دختران یاس


معرفی مجموعه

«مهتدی» جایی متفاوت برای پرورش روح و روان دختران نوجوان

 

«موسسه مطالعاتی تربیتی هنری یاس (مهتدی)» که از سال 91 بصورت غیر رسمی فعالیت خود را آغاز کرده و سال 95 رسما به عنوان سمن در استانداری خراسان رضوی به ثبت رسیده است، از موسسات فعال با رویکردی خاص در حوزه دختران نوجوان می باشد هم از جهت نوع فعالیت و هم از جهت نقش آفرینان که همگی از بانوان هستند، البته به شهادت مدیر موسسه با پشتیبانی پشت پرده‌ی همسران خود!

چرایی و چگونگی شکل گیری این موسسه بر می‌گردد به سوابق الهام غفاری، مدیر آن که از یک سو به دلیل اشتغال در مجموعه‌ی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزی مدتی طولانی با دانش آموزان و مدارس استان سر و کار داشته و با مسائل آنان از نزدیک آشنا بوده و از طرفی با مطالعه کتب تربیتی استاد صفایی حائری و همکاری با گروه دکتر حبشی در مجموعه فرهنگی شاهدان، به ضرورت کار تربیتی رسیده و سعی در ایجاد مجموعه‌ی آموزشی دختران نوجوان داشته است. همه‌ی اینها در کنار علاقه زمینه ای که به عرصه پرورش و تربیت داشت، عزمش را برای کنار گذاشتن سایر کارهای فرهنگی و تمرکز فعالیت در این عرصه با محوریت دختران نوجوان (که کمتر جایی برایشان کار می کرد) جزم و با تعدادی از دوستانش موسسه مهتدی را پایه گذاری کردند.

روند جذب موسسه مهتدی که تاکنون حدود 300 دختر نوجوان عضو آن شده اند، به این شکل است که داوطلبان پس از عضویت، با شرکت در اردوی تفریحی، به صورت غیرمستقیم تلنگرهایی در زمینه مسائل دوره نوجوانی دریافت می کنند و سپس از نمایشگاهی که چهار لایه درگیری نوجوان با خود و مسائل نوجوانی همچون هویت، خانواده، دوستان و جنس مقابل را نشان می دهد، بازدید می کنند. پس از این مراحل که سوالاتی درباره شناخت خود و هویت، انتخاب های آینده و... برایشان ایجاد شد، از آنها دعوت می‌شود که برای دریافت کامل‌تر پاسخ سوالاتشان می توانند با برنامه های موسسه همراه باشند.

همچنین یکی از تازه‌ترین برنامه‌های موسسه، برگزاری دو نشست با موضوع بررسی وقایع اخیر بوده است. برای مثال در این زمینه از دختران نوجوان پرسیده می‌شود که درگیری‌های ذهنی‌شان در این‌باره چیست تا هرکسی با شناسایی ریشه‌های ذهنی و فکری مسائل خودش، بتواند به دسته بندی و شبکه بندی مسائل برسد و ریشه‌های خشم‌ و درگیری خودش را بازبینی کند.

برگزاری کارگاه و گعده و تولید محصولات متنوع در قالب مستند، انیمیشن، موشن، کتاب، دفترچه محتوایی ناردونه و... با موضوعات شناخت ویژگی‌ها و درگیری‌های نوجوان، مهارت‌های خوداگاهی، تفکر، شناخت و مدیریت احساس، اغلب فعالیت موسسه مهتدی را شکل می‌دهد که درآمد حاصل از فروش محصولات، صرف اداره موسسه می‌شود، لازم به ذکر است پرسنل موسسه در قالب کار جهادی فعالیت می نمایند.

نکته مهم دیگر آن‌ که پس از سال ها کار تخصصی برای نوجوان، چند سالی است که موسسه، علاوه بر نوجوانان دختر، برای مادران ایشان هم دوره‌های آموزشی خودآگاهی و ارتباط با فرزند برگزار کرده و سعی در توسعه بخشی به گستره‌ی سنی مخاطبین خویش دارد.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد، بلوار کلاهدوز27، تورج 11، پلاک17

تلفن ثابت: 05137243418

تلفن همراه: 09105008171

وب سایت : https://nardoonengo.com

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401