سازمان مردم نهاد یاوران اندیشه ساز

سازمان مردم نهاد یاوران اندیشه ساز


معرفی مجموعه

"یاس" جایی برای خدمت‌رسانی عادلانه

 

سازمان مردم نهاد یاوران اندیشه‌ساز با نام اختصاری "یاس" از دی ماه سال ۱۳۹۶ با شعار "خدمت‌رسانی برای عدالت و پیشرفت" آغاز به کار کرده است. از نظر مسئولان این مجموعه هرکسی در هر جایگاه و موقعیتی و با هر میزان توانمندی می‌تواند به دیگران کمک کند لذا درصدد هستند تا بستری را برای همه فراهم کنند تا در هر حوزه‌‌ای که می‌توانند کمک کنند تا این شعار محقق شود.

جرقه شکل‌گیری "یاس" در ابتدا در یک جمع دوستانه که دغدغه‌های مشترک اجتماعی داشتند زده شد و اکنون سالانه در حدود ۳۰۰ نفر از دانشجویان و طلاب و فعالان دغدغه‌مند در آن فعال هستند.

اعضای این مجموعه در تلاش‌ برای رفع مسئله دور بودن قشر نخبه و دانشگاهی از مسائل مردم هستند و در این راستا سفیرانی را برای جذب نیرو در دانشگاه‌های مختلف فعال کرده‌اند.

همچنین "یاس" سعی دارد تا در آینده با توجه به خلاهای موجود در نظام تعلیم و تربیت کشور مدلی را بر مبنای تعالیم اسلامی و فرهنگ ایرانی ارائه دهد.

با توجه به تبعیض آموزشی و تربیتی موجود برای قشر محروم، حیطه کاری و خدمت رسانی این مجموعه در زمینه عدالت آموزشی و تربیتی در دو کارگروه تعریف شده است.

کارگروه نخست، آموزشی است. در این بخش خدمت‌رسانی آموزشی برای دانش‌آموزان حاشیه شهر از مقطع ابتدایی تا کنکور به صورت رایگان است و شامل جلسات مدون درسی به صورت هفتگی، برگزاری آزمون، برگزاری اعتکاف علمی، اهدا کتب کمک درسی، مشاوره و سالن مطالعه می‌باشد.

کمیته امداد و جهاد دانشگاهی نیز با در اختیار قرار دادن فضا برای برگزاری کلاس‌ها این مجموعه را یاری کرده‌اند.

کارگروه تربیتی دیگر حوزه فعال این مجموعه است که در چهار بخش فعالیت می‌کند.

اولین بخش، آموزش تربیتی است که شامل آن بخش از تربیت است که آموزش‌پذیر باشد. ازجمله این آموزش‌ها، مهارت‌های ملی و دینی مانند حفظ قرآن، عدالت‌خواهی، مطالبه‌گری، مدیریت زمان، مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌های رباتیک، خیاطی و گلدوزی است.. این دوره‌ها برای دانش‌آموزان، خانواده‌ها و تمامی نیروها برگزار می‌شوند.

کانون فکری، بخش دیگر این مجموعه است. این بخش با فراهم کردن فضا برای گفت‌و‌گو آزاد و دیگر موارد به دنبال پاسخ‌گویی به مسائل مخاطب مجموعه است.

بخش فوق‌برنامه به برگزاری برنامه‌هایی مانند اردوهای تفریحی، زیارتی، جهادی، برپایی بازارچه خیریه، دیدار با خانواده شهدا و... اختصاص دارد. این برنامه‌ها نیز با رسالت حفظ معنویت و صمیمیت در مجموعه برگزار می‌شود.

آخرین بخش فعالیت، تربیت اقتصادی است‌ راه‌اندازی این بخش با هدف حمایت از ایده‌های اقتصادی خرد و فروش محصولات تولیدی خانواده‌ها که حاصل دوره‌های آموزشی تربیتی است، انجام گرفت.

هرچند مجموعه "یاس" در مواردی همکاری سازمان بهزیستی، ستاد اجرایی فرمان امام، کمیته امداد، آبشار عاطفه‌ها و بنیاد علوی را در کنار خود داشته است اما سخت‌گیری ارگان‌های دولتی و دخالت آنها در فعالیت‌های مردمی، بروز مشکلاتی را برای این گروه به همراه داشته است.

ویدیو ها

پوستر ها

 

 

راه های ارتباطی

 آدرس مجموعه: مشهد،شهید صادقی17، پلاک 10، مرکز فعالیت های نوین فرهنگی

تلفن ثابت: 05138553423

تلفن همراه: 09395090844

وب سایت : https://anjomanyas.ir

شبکه های اجتماعی:
رویداد هم افزایی فعالان فرهنگی اجتماعی خراسان رضوی @1401